Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହେଲେ ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଡ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ୍ ସହିଦ, ୯ଯବାନ ଆହତ
  • ||

LACରେ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଗସ୍ତ : ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଚେତାବନୀ, ଦିଆଯିବ ଉଚିତ୍ ଜବାବ

24/05/2020 at 8:18 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୫: ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏଲଏସିକୁ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ୍ ଏମ୍ ଏମ୍ ନରଭଣେ ଶନିବାର ଲଦାଖ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଟପ୍ ଫିଲ୍ଡ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ସହ ବୈଠକ କରି ପରିସ୍ଥିତିର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରିବା ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତିର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା । ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେ ଲେହର ୧୪ଟି କର୍ପସ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚି ଉତ୍ତର କମାଣ୍ଡର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

ଚୀନ୍‌ର ରଣନୀତି ଏହା ଥିଲା ଯେ, ସେ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ମନଇଚ୍ଛା ନିର୍ମାଣ କରିବ, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଯେତେବେଳେ ନିର୍ମାଣ କରିବ ତ ଗୁଣ୍ଡାଗର୍ଦ୍ଦି ଆରମ୍ଭ କରି ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରିବ ଏବଂ କେହି କିଛି କରି ପାରିବେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ଭାରତ ଉଚିତ୍ ଯବାବ ଦେବ ।

ଭାରତ ଜାଣିଛି ଯେ ଆକ୍ରମଣ ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରତିରକ୍ଷା । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ନିରନ୍ତର ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ଲଦାଖ ସେକ୍ଟରର ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ନିକଟରେ ଉତ୍ତର ଲଦାଖର ଗାଲଭାନ୍ ନାଲା ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ସାମରିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ପରେ ଏହି ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ବରୁ ଶହ ଶହ ସୈନିକ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ସେଠାରେ ନିଜର ଦାବି କରୁଛି । ଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଧରି ଏଠାରେ ଏକ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହି ବିଷୟରେ ବ୍ରିଗେଡ୍ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ଫ୍ଲାଗ୍ ବୈଠକ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଫଳାଫଳ ମିଳିଲା ନାହିଁ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଚରଣ ବିରୋଧରେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି। ଚୀନ୍ କିଛି କରିବା ଜାରି ରଖିଛି, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଆଗକୁ ବଢିପାରିବ ନାହିଁ। ବେଶୀ ସମୟ ହୋଇନାହିଁ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ହେଲିକପ୍ଟରଗୁଡିକ ଭାରତୀୟ ସୀମା ନିକଟରେ ଅତି ନିକଟରୁ ଉଡୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ଯାହାର ଜବାବ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଦେଇଥିଲା ।

ଚୀନ୍ ଭାରତୀୟ ନିକଟ ଗାଲଭାନ୍ ନଦୀ ନିକଟରେ ନିଜର ସୈନ୍ୟ ପରିବହନ ଏବଂ ଜିନିଷପତ୍ର ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଅନେକ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୀମା ସଡକ ସଂଗଠନ ଏହାର ଅଞ୍ଚଳରେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ବରାନ୍ବିତ କରିଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ୮୧ ବ୍ରିଗେଡର ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଚୀନ୍ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୌଲତ ବେଗ୍ ଓଲଡି ସେକ୍ଟରରେ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି । ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ବରୁ ସାମରିକ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଚାପ ପଡୁଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ସୀମା ବିବାଦ ଉପରେ ପୁରା ଧ୍ୟାନ ଜଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ମେ ମାସରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ଏବଂ ସିକ୍କିମର ନାକୁ ଲା ସେକ୍ଟରରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ।

ଆମେରିକା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସହିତ ଅଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଚୀନ୍ ବଳ ପ୍ରୟୋଗ ବିରୋଧରେ ଆମେରିକା ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । କରୋନା ସମୟରେ ଚାରିଆଡୁ ଚୀନ୍ ଚାପ ପଡୁଛି । ଏହି ସମୟରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଏକାଠି ହେବା ଏକ ବଡ କୂଟନୈତିକ ପଦକ୍ଷେପ ।

   Related Posts