Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ବିରାଟ ବାହିନୀ ଚିତ୍‌ପଟାଙ୍ଗ, ଭାରତକୁ ୫୧ ରନରେ ହରାଇ ସିରିଜ୍ ହାତେଇଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||

ଚୀନ୍ ସହ ସୀମାରେ ବଢିଲା ତିକ୍ତତା, ଲଦାଖ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ଆର୍ମି ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ଏମ୍ ଏମ୍ ନରଭଣେ

23/05/2020 at 11:12 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩।୫: ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ସିକ୍କିମ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ସୀମାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସେନାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ଏହାବ୍ୟତୀତ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ମନୋଜ ମୁକୁନ୍ଦ ନାରଭଣେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଲଦାଖ ଯାଇ ପରିସ୍ଥିତିର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । ନରଭଣେ ସେହି ବିବୃତ୍ତି ପରେ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ସେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସାର୍ବଭମତ୍ବ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ।

ଜେନେରାଲ ମନୋଜ ମୁକୁନ୍ଦ ନରଭଣେଙ୍କ ସହ କମାଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ଓ୍ବାଇ.କେ ଯୋଶୀ ମଧ୍ୟ ସୀମାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ସହ ୧୪ କର୍ପସ କମାଣ୍ଡର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ହରିନ୍ଦର ସିଂହ ମଧ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତିର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ଗସ୍ତ ବିଷୟରେ ସେନା ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଚୀନର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ) କୁ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ଉପରେ ଜବାବ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯ, ପିଏଲଏ ଯେପରି ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରୁଛି, ଉତ୍ତର କମାଣ୍ଡଙ୍କୁ ହାଇ ଆଲର୍ଟ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଏହି ତିକ୍ତତାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ଦେଶର କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି । ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ତିକ୍ତତା ଶେଷ ହୋଇପାରେ । ଏହି ସମୟରେ, ଉଭୟ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଅତିରିକ୍ତ ସୈନ୍ୟ ଦଳ ଏଲଏସି ନିକଟ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ମୁତୟନ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଲଦାଖର ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ ହ୍ରଦ ଏବଂ ଗାଲଭାନ ଉପତ୍ୟକା ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅତି କମରେ ୫ଥର ଆଲୋଚନା ବିଫଳ ହୋଇଛି । ବାସ୍ତବରେ ବିବାଦୀୟ ସୀମା ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆକ୍ରମଣ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି । ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଉଭୟ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ ହ୍ରଦ ଏବଂ ଗାଲଭାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସହ ସମାନ ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରିଛନ୍ତି । ଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଉଭୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଅତିରିକ୍ତ ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି।

   Related Posts