Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଡ ଘରେ ‘ଭିନେ’ କଳି : ହିନ୍ଦୁଜା ୪ ଭାଇଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆତ୍ମୀୟ ବାଧକ, ମାମଲା କୋର୍ଟରେ
  • ||
  • କାନପୁର ଟେଷ୍ଟ : କିଓ୍ୱି ବୋଲରଙ୍କ ଦମଦାର ବୋଲିଂ, ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଭାରତ ୩୪୫ରେ ଅଲଆଉଟ୍
  • ||
  • ପଦାର୍ପଣ ଟେଷ୍ଟରେ ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଦମଦାର ଶତକ, ନିରାଶ କଲେ ରିଦ୍ଧିମାନ ଶାହ ଓ ଅକ୍ଷର ପଟେଲ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୧୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୨୨୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜନ୍ମହେଲା ୨ ମୁଣ୍ଡିଆ ଶିଶୁ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଛାଡି ଫେରାର ହୋଇଗଲେ ବାପା-ମାଆ
  • ||
  • ମାତିଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, ନଷ୍ଟକଲେ ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହେଲା କିଙ୍ଗଫିସର ବସ୍, ଏକାଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ଗଜପତିରେ ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ୍ କ୍ଲିନ୍, ୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଅପରେସନ ନୀଳ ଜହର : ୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ପଦାର୍ପଣ ଟେଷ୍ଟରେ ଶ୍ରେୟସଙ୍କ ଦମଦାର ବ୍ୟାଟିଂ, ଭାଙ୍ଗିଲେ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ରେକର୍ଡ
  • ||

ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ କରିବା ମୁଡରେ ନାହାନ୍ତି ଆରମେନିଆ-ଅଜରବୈଜାନ: ଏବେ ଏହି ସର୍ତ୍ତ ରଖିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇଲହାମ ଅଲିୟେଭ

5/10/2020 at 8:59 PM

ବାକୁ ୦୫।୧୦: ଆରମେନିଆ ଓ ଅଜରବୈଜାନ ମଧ୍ୟରେ ଲଢେଇ ଜାରି ରହିଛି। ଦୁଇ ଦେଶ ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମୁଦାୟର ଅପିଲକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଅଜରବୈଜାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ କରିବା ଲାଗି କିଛି ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଯଦି ଆରମେନିଆ ଏହି ସର୍ତ୍ତକୁ ସ୍ଵୀକାର କରିବ ତେବେ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରି ଦେବୁ। 

ଅଜରବୈଜାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇଲହାମ ଅଲିୟେଭ କହିଛନ୍ତି ଆରମେନିଆ ସେନା ସେହି ଇଲାକାକୁ କବ୍‌ଜା କରି ରଖିଛି ଯାହାକୁ ସେ ୧୯୯୦ ଦଶନ୍ଧିରେ ହାରିଥିଲା। ଆରମେନିଆ ଜାଣିଶୁଣି ଯୁଦ୍ଧକୁ ଉସୁକାଉଛି। ଯଦି ଆରମେନିଆ ସେନା ତୁରନ୍ତ ଆମ ଇଲାକାରୁ ପଛକୁ  ହଟିଯିବ କିମ୍ବା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାର ସମୟସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବ କିମ୍ବା ଯାହା କିଛି ଭୁଲ କରିଛି ସେଥିପାଇଁ କ୍ଷମା ମାଗିବ ତେବେ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ।

ଅଲିୟେଭ କହିଛନ୍ତି ଆରମେନିଆକୁ  ଅଜରବୈଜାନର ସାର୍ବଭୌମତ୍ଵକୁ ସ୍ଵୀକାର କରିବାକୁ ପଡିବ, ଏହା ହିଁ ଯୁଦ୍ଧକୁ ସମାପ୍ତ କରିବାର ଏକ ମାତ୍ର ମାଧ୍ୟମ। ସେ କହିଛନ୍ତି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଲାଗୁ କରିବା ଓ ଅଜରବୈଜାନର ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆର୍ମେନିଆ ସେନାକୁ ହଟାଇବାକୁ ଚାପ ପକାଇବାରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମୁଦାୟ ବିଫଳ ହୋଇଛି।

ଅଲିୟେଭଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ରୁଷ, ଆମେରିକା ଓ ୟୁରୋପୀୟ ସଙ୍ଘ ଯୁଦ୍ଧ ଉପରେ ବିରାମ ଲଗାଇବାକୁ ଯେଉଁ ଅପିଲ୍ କରିଛନ୍ତି ତାକୁ ମାନିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହନ୍ତି। ଅଲିୟେଭଙ୍କ ଭାଷଣ ପରେ ପରେ ଆରମେନିଆ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ବୟାନ ଜାରି କରିଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଆମକୁ କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ, ତଥାପି ଆମେ ସବୁ ପ୍ରକାର ସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆରମେନିଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିକୋଲାସ ପଶିନିୟମ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ଯେ, ସେ ଅଜରବୈଜାନ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହାନ୍ତି।   

ଏ ହେଉଛି ସବୁଠୁ ବଡ ବିପଦ

ଆରମେନିଆ ଓ ଅଜରବୈଜାନ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପର ଉପରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ନିଶାଣ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ରୁଷ ପରି ମହାଶକ୍ତି ସାମିଲ ହେବାର ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦୁଇ ଦେଶକୁ ଶାନ୍ତି ସହିତ ବିବାଦର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଅପିଲ କରାଯାଉଛି। ଆମେରିକା ସହିତ ଅନେକ ଦେଶ ଆରମେନିଆ ଓ ଅଜରବୈଜାନକୁ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଅପିଲ୍ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ଅନେକ ଦିନ ଧରି ଜାରି ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଏବେ ରୁଷ, ତୁର୍କୀ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଇରାନ ଓ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହେବାର ବିପଦ ବଢି ଯାଇଛି।

   Related Posts