Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ଵାଦ’ ପ୍ରଭାବ: ଆସନ୍ତାକାଲି ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

୨୯ଦିନର ଯୁଦ୍ଧ, ୫ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ; ଶେଷରେ ସମାପ୍ତ ହେଲା ଆର୍ମେନିଆ-ଅଜରବୈଜାନର ଲଢେଇ

26/10/2020 at 12:32 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୧୦: ଆର୍ମେନିଆ-ଅଜରବୈଜାନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ୨୯ଦିନର ଯୁଦ୍ଧ ଶେଷରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି । ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ବିରାମ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦୁଇ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ନିୟମର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମଳିଛି । ଯାହାକି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।  

ତେବେ ୨ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତି ବା ଯୁଦ୍ଧବିରତି ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିଥିଲା ଆମେରିକା । ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଓ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଅ ଏହାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆର୍ମେନିଆ-ଅଜରବୈଜାନ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖଙ୍କୁ  ଯୁଦ୍ଧବିରତି ପାଇଁ ସ୍ୱାଗତ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ୱିଟ ଜରିଆରେ, ଆର୍ମେନିଆର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଅଜରବୈଜାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ୨ଦେଶ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ନିୟମକୁ ନେଇ ସହମତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଯାହାକି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଅନେକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ମୋ ଟିମ୍‌ ମାଇକୋ ପୋମ୍ପିଅ, ଷ୍ଟିଭ୍‌ ବେଗନ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦକୁ ମଧ୍ୟ ଧନ୍ୟବାଦ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆର୍ମେନିଆ-ଅଜରବୈଜାନ ମଧ୍ୟରେ ଗତ ମାସ ୨୭ ତାରିଖରୁ ନାଗୋର୍ନୋ-କାରବାଖକୁ ନେଇ ଲଡେଇ ଜାରି ରହିଛି । ୧୯୯୧ ମସିହାରୁ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ନାଗୋରନୋ-କରବାଖ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନେଇ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ରହିଛି । ୫୦ କିମି ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଏବେ ବିବାଦର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ । କାରଣ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ୧୯୯୦ରେ ଅଜରବୈଜାନଠୁ ସ୍ୱାଧିନ ହୋଇଥିବା ଦାବି କରିଥିଲା । ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ହଜାର ଲୋକ ରୁହନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଏକ ଦେଶ ଭାବେ ସ୍ୱୀକୃତି ମିଳିନାହିଁ । ଯାହାକୁ ନେଇ ୨ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଇତିମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧକୁ ୨୯ଦିନ ବିତିସାରିଲାଣି ।

ତେବେ ଏକ ଅନୁମାନ ମୁତାବିକ,  ଆର୍ମେନିଆ-ଅଜରବୈଜାନ ଯୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରାୟ ୫ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି । ପାଖାପାଖି ଏକ ମାସ ହେଲା ଯୁଦ୍ଧ ଲାଗିରହିଛି । ସାରାବିଶ୍ୱର ନଜର ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଉପରେ ରହିଥିଲା । କିପରି ଏହି ଯୁଦ୍ଧର ସମାପ୍ତ ହେବ, ସେନେଇ ଅନେକ ଦେଶ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି । ରୁଷ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୁଦ୍ ପାଇଁ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଅଧିକ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିଷ୍ଠି ପାରିଲାନାହିଁ, ପୁଣି ଥରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏସବୁ ଭିତରେ ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ମଧ୍ୟ୍ୟସ୍ଥତାରେ ଯୁଦ୍ଧବିରାମ ତ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା  କେତେଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିଷ୍ଠି ରହୁଛି, ତାହା ଦେଖିବାକୁ ରହିଲା ।

   Related Posts