Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେଡିରେ ମିଶିବେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ, କହିଲେ ନବୀନଙ୍କ ହାତମୁଠା ଟାଣ କରିବି
  • ||
  • ଆଇଆଇଟି ଜମ୍ମୁର ନୂତନ ଗୃହ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ, ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୬୧ ମୃତ
  • ||
  • ଚିଲିକାକୁ ଆସିଲେଣି ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • କମୁଛି ତାପମାତ୍ରା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ସୁପର ମୁକାବିଲା : ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ଫାଇଟ୍
  • ||

କ’ଣ ଆପଣ ପିଲାଙ୍କୁ ଦେଉଛନ୍ତି କି ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ରେଡିମେଡ ଖାଦ୍ୟ ? ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ…

8/07/2021 at 6:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮।୦୭: ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ରେଡିମେଡ ଖାଦ୍ୟ ଦେବା ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ମିଳିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ସୂଚନା। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପ୍ରଡକ୍ଟମାନଙ୍କରେ ଆବଶ୍ୟକତାଠୁ ଅଧିକ ଚିନି ରହିଥାଏ । ଯାହା ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ହୃଦଘାତର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ।

ଶସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦରେ ୯୨ ପ୍ରତିଶତ ଚିନି ରହିଥାଏ

ଲଣ୍ଡନର କୁଇନ୍ ମେରି ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥର ଶୁଦ୍ଧତା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକରେ ୯୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଚିନି ରହିଥାଏ । ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କେତେକ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟର ପ୍ରଡକ୍ଟରେ ଏତେ ପରିମାଣର ଚିନି ରହିଥିଲା ଯେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପିଲାମାନେ ମୋଟା ହୋଇପାରନ୍ତି କିମ୍ବା ଡାଇବେଟିସ୍ ହୋଇପାରେ |

ପାଞ୍ଚଟି ବିସ୍କୁଟ ସହିତ ସମାନ ଚିନି

କେତେକ କମ୍ପାନୀରେ ୩୦ ଗ୍ରାମ ଉପାଦାନରେ ୧୨ ଗ୍ରାମ ଚିନି ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଯାହା ଜଳଖିଆ ପାଇଁ ପାଞ୍ଚଟି ବିସ୍କୁଟ ଖାଇବା ସହିତ ସମାନ । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଦେଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ଯଥାଶୀଘ୍ର ପିଲାମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରୁ ବାହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ଚକୋଲେଟ୍ ଫ୍ଲେବର ଖାଦ୍ୟ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ

ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଚକୋଲେଟ୍ ଫ୍ଲେବରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ। ଯାହାକି ପ୍ରତି ପାତ୍ରରେ ୮.୭ ଗ୍ରାମ ଚିନି ଦିଆଯାଇଥାଏ | ଏହା ସହିତ, ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଉତ୍ପାଦନରେ ମଧ୍ୟମ କିମ୍ବା ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ଲୁଣ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ | ଏହା ସହ ସେଥିରେ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ଫାଇବରର ପରିମାଣ କମ୍ ରହିଛି |

ଧନୀ ଦେଶରେ ପିଲାମାନେ ମା’ର ସ୍ତନ୍ୟପାନରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି

ଲାନସେଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବିଶ୍ବରେ ସମୃଦ୍ଧ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ୩୮.୪ ପ୍ରତିଶତ ପିଲା ଛଅ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଯାଉଛି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମତ ଅନୁସାରେ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଛଅ ମାସ ପାଇଁ କେବଳ ସ୍ତନ୍ୟପାନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍, କିନ୍ତୁ ଉଚ୍ଚ ଓ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଦେଶରେ କେବଳ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶରୁ ଏହି ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ପିଲାକୁ ମା କ୍ଷୀର ମିଳିଥାଏ । ଯାହା ଚିନ୍ତାଜନକ ଅଟେ। ଅନ୍ୟପଟେ, ସ୍ୱଳ୍ପ ଏବଂ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଦେଶରେ ୪୭.୪ ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁ ଛଅ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଯାଉଛି। ୨୦୧୦ ରୁ ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୭ ଟି ଦେଶରେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା।

   Related Posts