Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

ଅଦ୍ଭୁତ ରହସ୍ୟ: ବିଶ୍ୱର ଏକମାତ୍ର ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଠାରେ ସ୍ଥାପିତ ଶିବଲିଙ୍ଗ ବଢିଥାଏ ଏବଂ କମିଥାଏ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠାରେ?

11/03/2021 at 12:14 PM

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ୧୧/୦୩: ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଅନେକ ରହସ୍ୟମୟ ମନ୍ଦିର ରହିଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କାଙ୍ଗନା ସ୍ଥିତ ଏକ ଏମିତି ମନ୍ଦିର ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ସ୍ଥାପିତ ଶିବଲିଙ୍ଗ ବଢିଥାଏ ଏବଂ କମିଥାଏ । ଏହି ମନ୍ଦିରର ନାମ ହେଉଛି କାଠଗଡ ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର । ଏହି ମନ୍ଦିରର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଏଠାରେ ସ୍ଥାପିତ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଅର୍ଦ୍ଧନାରୀଶ୍ୱର ଅର୍ଥାତ୍ ଶିବ-ପାର୍ବତୀ ରୂପରେ ନିର୍ମିତ । ଏହିପରି, ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଦେବୀ ପାର୍ବତୀ ଏବଂ ମହାଦେବଙ୍କ ରୂପରେ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ଆପେ ଆପେ ବଢିଥାଏ ଏବଂ କମିଥାଏ ।

काठगढ़ महादेव मंदिर में है अर्धनारीश्वर शिवलिंग - ardhanarishwar shivaling  in kathgarh mahadev temple

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏହା ଏକମାତ୍ର ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଠାରେ ସ୍ଥାପିତ ଶିବ ଲିଙ୍ଗ ଦୁଇ ଭାଗ । ଏହାର ଏକ ଭାଗ ଦେବୀ ପାର୍ବତୀ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପ୍ରତୀକ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ଆସିବାର କାରଣ ଗ୍ରହ ଏବଂ ନକ୍ଷତ୍ରଗୁଡିକର ପରିବର୍ତ୍ତନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି କାରଣରୁ, ଶିବଲିଙ୍ଗ ବଢିଥାଏ ଏବଂ କମିଥାଏ ।  ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଏହା ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଶୀତ ଋତୁରେ ପୁନର୍ବାର ନିଜ ରୂପକୁ ଫେରିଯାଇଥାଏ । ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ସିକନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ସେ ଏକ ପର୍ବତ ଉପରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ ।  ତା’ପରେ ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ତାହାକୁ ସମତଳ କରି ମନ୍ଦିର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ ।

विश्व का एकमात्र शिव मंदिर, जहां अर्धनारीश्वर स्वरूप में विराजमान हैं  भोलनाथ - kathgarh mahadev temple in kangra

ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ଦେବୀ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧନାରୀଶ୍ୱର ସ୍ୱରୂପର ପ୍ରତୀକ । କୁହାଯାଏ ଶିବରାତ୍ରି ଦିନ ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ଏକାଠି ହୋଇ ଏକ ଅଂଶରେ ପରିଣତ ହୋଇଥାନ୍ତି ।  ମହାଦେବଙ୍କ ଏହି ଲିଙ୍ଗ ପ୍ରାୟ ୮ ଫୁଟ ଏବଂ ଦେବୀ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ରୂପରେ ପୂଜାକରାଯାଉଥିବା ଶିବଲିଙ୍ଗର ଉଚ୍ଚତା ପ୍ରାୟ ୫-୬ ଫୁଟ । ଭଗବାନ ଶିବ-ପାର୍ବତୀଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଦିନ ଶିବରାତ୍ରୀରେ ଏଠାରେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମେଳା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଅର୍ଦ୍ଧନାରୀଶ୍ୱର ରୂପକୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ  ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଭକ୍ତମାନଙ୍କର ଭିଡ ଲାଗିଥାଏ ।  

   Related Posts