Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମିର୍ଜାପୁରରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦିଗ୍‌ବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ, କହିଲେ- ପାକିସ୍ତାନ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି
  • ||
  • ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ରଜନୀକାନ୍ତ
  • ||
  • ବଢିଲା LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ଏବେ ବିନା ସବସିଡି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ୫୦ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||

କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିର୍ବାଚନୀ ଖର୍ଚ୍ଚ ସୀମା ଉଲଂଘନ ଆଶଙ୍କା ବେଶୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହା ପାଇଁ କେତେ କଟକଣା

21/03/2019 at 3:57 PM

କଟକ ୨୧|୩ : ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚର ଟିକ୍‌ନିଖି ହିସାବ ରଖିବା ଓ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କଠାରୁ  ଆରମ୍ଭ କରି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ରହିଛି ଗୁରୁ ଦାୟିତ୍ବ । ଏ ନେଇ ନିୟମ ବି ବେଶ୍ କଡାକଡି ହୋଇଛି । ହେଲେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ପ୍ରଶାସନର ସୀମିତ ମାନବ ସମ୍ବଳ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ କେତେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ । ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ବାଚନୀ ଖର୍ଚ୍ଚ କଟକଣା କେବଳ ଧର୍ମକୁ ଆଖି ଠାର ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏଥର ନିର୍ବାଚନରେ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ୨୮ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିପାରିବେ ବୋଲି ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି।  ଏମିତିକି ପ୍ରାର୍ଥୀ କେତେ ଗାଡି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ସେନେଇ  ମଧ୍ୟ କଟକଣା ରହିଛି । ହେଲେ ସମସ୍ତେ ଯେ, ଏଇ କଟକଣାକୁ ମାନି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ ସେକଥା ଭାବିବା ଭୁଲ୍‌ । କାହିଁକି ନା ସବୁ ଥର ଭଳି ଏଥର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଯାଗାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବେଆଇନ୍‌ ଭାବେ ଅର୍ଥ କାରବାର କରିବେ ସେଥିରେ କୌଣସି ସଂଦେହ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଯେଭଳି ଭାବେ ଟକରା ଟକରି ଚାଲିଛି, ସେଥିରୁ ଏଥର ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନରେ ଧୁମ୍‌ ଟଙ୍କା ଉଡ଼ିବ, ସେକଥା ଥୟ ।

ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କହିବା କଥା, ନିର୍ବାଚନରେ ବେଆଇନ୍‌ ଟଙ୍କା କାରବାର ରୋକିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ ଯାଂଚ କରାଯାଉଛି । ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ଼ ସମେତ ଖର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏମିତିକି ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି । ନୂଆ ଆପ୍ ଜାରି କରିବା ସହ ଖର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କ ଫୋନ୍‌ ନମ୍ବର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଇଦିଆଯାଇଛି । ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ସିଧାସଳଖ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ ।

କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୨୪୬ବୁଥ ମଧ୍ୟରୁ ୩୫୦ଟି ବୁଥକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସବୁ ବୁଥ୍‌ ଗୁଡ଼ିକରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପାରା ମିଲିଟାରୀ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ହେବେ । ଏଥି ସହ ପୂରା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଭିଡିଓଗ୍ରାଫି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ନେଇ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

   Related Posts