Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ବିଜେଡିର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କଲେ ହେବିଓ୍ବେଟ୍ ନେତା ପ୍ରତାପ ଧଳ
  • ||
  • ମାଥିଲି : କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମା’ ଓ ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀର ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଗୋଡେଇ ଗୋଡେଇ ହାଣିଲେ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଧରିଛି ପୋଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲେ, ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ ପାଇଁ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ନାଳରେ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସୋର : କେନାଲରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବକ, ୩ଦିନ ପରେ ଗୁଜୁରାଟରୁ ଫେରିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ପୀଠରେ ରାତି ୧୦ଟାରେ ଉଠିବ ମହାଦୀପ, ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ପାଳନ ହେବ କୋଭିଡ୍ କଟକଣା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୫୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୬୭୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବାପାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଅଧାବାଟରେ ଚାଲିଗଲା ପୁଅର ଜୀବନ
  • ||
  • ସୋର : ପୋଡିହୋଇ ମହିଳାଙ୍କ ମୁତ୍ୟୁ, ଘରଠାରୁ ୧୦୦ମି. ଦୂର କୁକୁଡା ଫାର୍ମ ପଛପଟୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||

କୋଟିପତି ଆପଲ ସିଇଓ ଟିମ୍ କୁକ୍ ଦାନ କରିବେ ଶହଶହ କୋଟି

11/08/2020 at 3:45 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ, ୧୧|୦୮ କରୋନା ଜନିତ ଲକଡାଉନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଟେକ୍ ଜିଆଣ୍ଟ ଆପଲ୍ ଭଲ ବ୍ୟବସାୟ କରିଛି । କମ୍ପାନୀର ମାର୍କେଟ ଭାଲ୍ୟୁ ୧.୯ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଆଇଫୋନ୍ ମାର୍କେଟ୍ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ସାଉଦି ଆରାମକୋକୁ ମାତ୍ ଦେଇ ଏକ ନମ୍ବର କମ୍ପାନୀ ହୋଇଥିଲା ।

ଏବେ ଆପଲ୍ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଦାମୀ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହାର ସିଇଓ ଟିମ୍ କୁକ୍ ମଧ୍ୟ ଆରବପତି ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ସେ ଆପଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଷ୍ଟିଭ୍ ଜବସଙ୍କ ପରେ କମ୍ପାନୀର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ।

ଷ୍ଚିଭ୍ ଜବସଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମୟରେ ଆପଲର ମାର୍କେଟ୍ ଭାଲ୍ୟୁ ୩୫୦ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଥିଲା । ଏବେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୨ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାରରେ ପହଁଚିଛି । ସେହିପରି ଟିମ୍ କୁକଙ୍କ ମୋଟ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ୧ ବିଲିୟନ ଡଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।ଏନେଇ ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ୫୯ ବର୍ଷୀୟ କୁକ୍ କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଦସ୍ୟ ନଥିଲେ । ୨୦୧୫ରେ ସେ କମ୍ପାନୀକୁ ଏକ ନୂଆ ଶିଖରରେ ପହଁଚାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କର ମୋଟ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ୧ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ କମ୍ ଥିଲା । ଏପରିକି ସେ ଅନେକ ଚାରିଟୀରେ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଏବେ ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜର ସମ୍ପତ୍ତି ଦାନ କରିଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ ଫେସବୁକ, ଆମାଜନ, ଗୁଗୁଲ, ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସର ସେୟାର ଭାଲ୍ୟୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ବେଳେ ଆପଲର ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ନିକଟରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କେବଳ ଆମାଜନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍, ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ବିଲ୍ ଗେଟସ ଓ ଫେସବୁକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗଙ୍କ ସମ୍ପତି ୧୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା ।

   Related Posts