Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

୨.୯୭ କୋଟିରେ ବିକ୍ରି ହେଲା ଆପଲ୍‌ର ପ୍ରଥମ କମ୍ପ୍ୟୁଟର, ୪୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ Steve Jobs ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ

10/11/2021 at 2:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୧୦।୧୧ : ଆପଲ୍ ର ପ୍ରଥମ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆପଲ୍-୧ ନିକଟରେ ନିଲାମ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଛି । ଏହି କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ 4 ଲକ୍ଷ ଡଲାରରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥିଲା (ପ୍ରାୟ ୨.୯୭ କୋଟି ଟଙ୍କା)। ଏହି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିଷୟରେ ସବୁଠାରୁ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହା କମ୍ପାନୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଷ୍ଟିଭ୍ ଜବ୍ସ ଏବଂ ଷ୍ଟିଭ୍ ୱୋଜନାଇକ୍ ନିଜ ହାତରେ ଏହାକୁ ତିଆରି କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ୪୫ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଉଭୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ନିଜେ ଡିଜାଇନ୍ କରିଥିଲେ ଏବଂ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଚାକିରି ଏବଂ ୱୋଜନାଇକ୍ର ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଉ ଦୁଇଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାଥିରେ ରଖିଥିଲେ ।

ଏହି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଚାଫି କଲେଜ ଆପଲ୍ -୧ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । କାରଣ ଏହାର ମୂଳ ମାଲିକ ଚାଫି କଲେଜର ପ୍ରଫେସର ଥିଲେ । ୧୯୭୭ରେ, ସେ ଆପଲ୍ -୧ କୁ ତାଙ୍କର ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଆପଲ୍-୨ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କିଣିବା ପାଇଁ ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ଛାତ୍ର ଏହି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପାଇଁ ପ୍ରଫେସରଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୬୫୦ ଡଲାର ଦେଇଥିଲା। ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଲ୍ -୧ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆର ୬୦ ୟୁନିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ୨୦ ଟି ଆପଲ୍ -୧ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏରେ ସାମିଲ ଅଛି । ଆପଲ୍ -୧ର ଏକ ମଦରବୋର୍ଡ ସହିତ ମାମଲା ସହିତ ଆସିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହାର କିବୋର୍ଡ୍ ଏବଂ ମନିଟରଗୁଡିକ ପୃଥକ ଭାବରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା । କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଧ୍ୟ ହାୱାଇର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଆ କାଠ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ସହିତ ଆସିଥିଲା ​। ଏହି କାଠ କେସିଙ୍ଗ୍ ସହିତ ଆପଲ୍ କେବଳ ୨୦୦ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ।

ଜବ୍ସ ଏବଂ ୱୋଜନାଇକ୍ ଅଧିକାଂଶ ଆପଲ୍ -୧ କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ ଉପାଦାନ ଅଂଶ ଭାବରେ ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ । ଗୋଟିଏ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଦୋକାନରେ ୫୦ ୟୁନିଟ୍‌ରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କିଛି କାଠ କାସିଙ୍ଗରେ ଡିଜାଇନ୍ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ୟୁଜର୍ସମାନଙ୍କୁ ଖୁବ୍‌ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିଲା ।

   Related Posts