Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ଜ୍ବାଳାମୁଖୀର ଦ୍ବୀପ : ରୁହନ୍ତି ମାତ୍ର ୧୭୦ ଲୋକ, ଯେଉଁଠୁ ଦେଖାଯାଏ ଆକାଶଗଙ୍ଗା ଓ ପ୍ରକୃତିର ମନୋରମ ଦୃଶ୍ୟ

1/02/2021 at 9:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧/୦୨ : ଦୁନିଆରେ ଏଭଳି କିଛି ଜାଗା ଅଛି ଯାହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଇଚ୍ଛା ହୁଏ । ଦୁନିଆର ଏକମାତ୍ର ପ୍ରାକୃତିକ ତାରାମଣ୍ଡଳ ଦ୍ବୀପ ଯେଉଁଠାରେ ରୁହନ୍ତି ମାତ୍ର ୧୭୦ ଜଣ ଲୋକ । ଏହା ଏକ ଜ୍ବାଳାମୂଖୀ ଦ୍ବୀପ  । ଏହି ଦ୍ବୀପର ନାଁ ହେଉଛି ଆଓଗାସୀମା । ଜାପାନର ଫିଲିପିନ୍‌ ସାଗରେ ଥିବା ଏହି ଜ୍ବାଳାମୁଖୀୟ ଦ୍ବୀପ ଦେଖିବାକୁ ବେଶ୍‌ ସୁନ୍ଦର । ଏହୀ କ୍ଷୁଦ୍ର ଦ୍ବୀପର କ୍ଷେତ୍ରଫଳ ମାତ୍ର ୮.୭୫ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ।

Aogashima Volcanic Island

ଏହି ଦ୍ବୀପରେ ମୋଟ ୧୭୦ ଜଣ ଲୋକ ରୁହନ୍ତି । ଦ୍ବୀପର ଖାସ କଥା ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଆକାଶ ମାର୍ଗ ପୁରାପୁରି ଭାବେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଥାଏ ସେତେବେଳେ ଏହା ଉପରୁ ଖୁବ୍ ମନୋରମ ଦେଖାଯାଏ । ଆଓଗାସୀମା ଦ୍ବୀପରେ ଥିବା ଜ୍ବାଳାମୁଖୀର ଉଚ୍ଚତା ୩.୫ କିଲୋମିଟର ଏବଂ ଚଉଡା ୨.୫ କିଲୋମିଟର ।

Aogashima Volcanic Island

ଏହି ଦ୍ବୀପର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚା ଭାଗର ଉଚ୍ଚତା ୧୩୮୮ ଫୁଟ୍‌ । ଶେଷ ଥର ପାଇଁ  ଆଓଗାସୀମା ୧୭୮୧ ରୁ ୧୭୮୫ ମଧ୍ୟରେ ଲଗାତାର ଭାବେ ଫାଟିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଜାପାନର ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଏହାକୁ କ୍ଲାସ୍-ସି ବିଭାଗର ଆକ୍ଟିଭ୍‌ ବୋକ୍ଲେନୋ କୁହନ୍ତି । ଏହି ଦ୍ବୀପରେ ମନୁଷ୍ୟ ବ୍ୟତିତ ଅନ୍ୟ ପ୍ରଜାତିର ଜୀବ ମଧ୍ୟ ରୁହନ୍ତି । ଜାପାନିଜ କାଠପେସ୍, ପ୍ଲାକେସ୍ ଗ୍ରାସପର୍ ୱାର୍ଲବର୍ସ, ଆଇଜିମା ଲିଫ୍ ୱାର୍ଲବର୍ସ ଏବଂ ଇଜୁ ଥ୍ରସେସ୍‌ ଭଳି ଜୀବ ରୁହନ୍ତି ।

Aogashima Volcanic Island

ଆଓଗାସୀମା ଦ୍ବୀପରେ ଜନବସତି କେବେଠାରୁ ଅଛି ତାହା କେହିଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହାକୁ ପ୍ରଥମେ ୧୬୫୨ ମସିହାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ଯେବେ ଏହି ଦ୍ବୀପରେ ଜ୍ବାଳାମୁଖୀ ଫାଟିଥିଲା ସେବେ ଏହାକୁ ପ୍ରଥମେ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା ।

Aogashima Volcanic Island

୧୭୮୦ ମସିହାରେ ଏଠା​‌ରେ ଲାଗାତାର ଭାବେ ଭୂମିକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା । ଯାହାଫଳରେ ଜ୍ବାଳାମୁଖି ଫାଟିବା ସହିତ ସେଠାରୁ ଲାର୍ଭା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା । ୧୭୮୩ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ଜ୍ବାଳାମୁଖି ବିସ୍ଫୋରଣ ଫଳରେ ସେଠା​‌ରେ ରହୁଥିବା ୬୩ ପରିବାରଙ୍କୁ ଘରଛାଡିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ତେବେ ୧୭୮୫ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ମୋଟ ୩୨୭ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୪୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts