Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି: ମିନିବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ବାଲିନାଶିରେ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: କଲୋନୀରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ୨ ବଖରା ଘର
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆକ୍ସନ ମୋଡ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଆରମ୍ଭ କଲେ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||
  • ବରଗଡ : ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଜଣ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’, ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହେବ ସହାୟକ
  • ||

ହ୍ଵାଟସଆପକୁ ଆସୁଛିକି ଲଟେରୀ ଉଠିବାର ମେସେଜ, ସାବଧାନ ଥାଆନ୍ତୁ… ଆପଣ ବି ଠକିଯାଇପାରନ୍ତି

15/12/2018 at 9:37 PM

ପାନିପଥ ୧୫/୧୨:  ଆପଣଙ୍କୁକେହି ବାରବାର ଫୋନ କରି କହୁଛନ୍ତି କି, ଆପଣଙ୍କର କେବିସିରେ ଲଟେରୀ ଲାଗିଯାଇଛି । ଆପଣ ରାତାରାତିକୋଟିପତି ହୋଇଯିବେ । ତା ହେଲେ ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣ କୌଣସି ଠକଙ୍କ ହାବୁଡ଼ରେ ପଡ଼ିସାରିଲେଣି । ଯଦି ସାବଧାନନହେବ ତାହେଲେ ଠକି ଯିବାର ଅନେକ ସୁଯୋଗ ବି ଅଛି । ଆପଣ ଯଦି ଜାଣି ଶୁଣି ସୁଦ୍ଧା କୋଟିପତି ହେବାଲୋଭରେ ବେଶୀ ଚାଲାକି କରନ୍ତି, ତା ହେଲେ ଠକିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ବି ଲାଗିବ ନାହିଁ । ଏବେ ଅନଲାଇନରେଠକିବା ପାଇଁ ଅନେକ ରାସ୍ତା ଖୋଲା ଅଛି ।  ଆପଣ ଯଦିଇଣ୍ଟରନେଟ ସହିତ ରହୁଛନ୍ତି, ତାହେଲେ ହ୍ୟାକରମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ସହଜରେ ଫସାଇବା ପାଇଁ ଜାଲ ବିଛାଇଛନ୍ତି। ସାବଧାନ, ଆପଣମାନେ ଯେମିତି ସହଜରେ ଶିକାର ନ ହୁଅନ୍ତି ।

ଏମିତି ଗୋଟିଏ ଘଟଣା ଘଟିଛି ପାନିପଥର ସମାଲଖା ଅଂଚଳର ରାଜୀବ ନାମକ ଜଣେବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ । ତାଙ୍କ ହ୍ଵାଟସଆପକୁ କେହି ଜଣେ ହ୍ୟାକର ହ୍ୟାକ କରିନେଇ କେବିସିରୁ କହୁଛନ୍ତିବୋଲି କହିଥିଲା । କେବିସିରେ ସେ ଲଟେରୀ ପାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାଇଥିଲା । ତା ପରେ ପରେ ତାଙ୍କ ମୋବାଇଲକୁବାରମ୍ଵାର ଫୋନ ଆସିଥିଲା । ସେ ବାଧ୍ୟହୋଇ ପୋଲିସର ସାହାର୍ଯ୍ୟ ନେବାକୁ ପଡ଼ିଲା ।

ଠକାମୀରେ ଶିକାର ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ରାଜୀବ କହିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ମୋବାଇଲକୁତାଙ୍କର ଜଣେ ସାଙ୍ଗ ଫୋନ କରିବାକୁ ନେଇଥିଲା । ତାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଆଉଗୋଟେ ଫୋନ ଆସିଥିଲା । ସେହିଫୋନକଲ୍ କେବିସି ରୁ ଆସିଥିବା କଥା କୁହାଯାଇଥିଲା । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା, ତାଙ୍କୁ ୨୫ ଲକ୍ଷରଲଟେରୀ ମିଳିଛି । ରାଜୀବଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା, ତାଙ୍କ ହ୍ଵାଟସଆପରେ ଗୋଟେ ଓଟିପି ନମ୍ବର ଆସିବ । ଯାହାକୁଦେବାପରେ ତାଙ୍କ ହ୍ଵାଟସଆପ  ୫ମିନିଟ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ତାଙ୍କ ମୋବାଇଲକୁ ପରେ ପରେ ବାରମ୍ବାର ଫୋନ ଆସିଥିଲା  ଓ ସେମାନେ କେବିସି ରୁ କହୁଛନ୍ତ ବୋଲି କହୁଥିଲେ ।  ସେହି ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଂକା କିଭଳି ଉଠାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ସେ ବାବଦରେମଧ୍ୟ ସେମାନେ କହୁଥିଲେ । ରାଜୀବଙ୍କୁ ଏଭଳି ବିରକ୍ତ କରୁଥିଲେ, ସେ ବାଧ୍ୟହୋଇ ପୋଲିସର ସାହାର୍ଯ୍ୟନେଇଥିଲେ । ଶେଷରେ ପୋଲିସ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଏହି ସବୁ କାମ ହ୍ୟାକରଙ୍କର । ଏହା ଦ୍ଵାରା ହ୍ୟାକରମାନେଲୋକଙ୍କ ଡ଼ିଟେଲସ ଜାଣିବା ପରେ ଠକିବାକୁ ସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ । ଏମିତିକି ନିଜ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରୁ ଟଂକାଗାଏବ ହୋଇଯିବା ଭଳି ଘଟୁଥିବା ଘଟଣା ଏହିମାନଙ୍କର କାମ ବୋଲି ପୋଲିସ କହିଛି ।

 

   Related Posts