Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍ ମାମଲାରେ NCBରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନନ୍ୟା ପାଣ୍ଡେ, ଆର୍ଯ୍ୟନ ସହ ହ୍ବାଟସଆପ୍‌ ଚାଟ୍‌କୁ ନେଇ ମାରାଥନ୍‌ ଜେରା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ୍ ପୁରସ୍କାର ସମ୍ମାନ : ଓଡ଼ିଶାରୁ ଅନ୍ବେଷ ଶୁଭମ୍ ପ୍ରଧାନ ହେବେ ପୁରସ୍କୃତ

25/01/2021 at 12:45 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୫।୧: ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ୩୨ ଜଣ ଶିଶୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଏକମାତ୍ର ଛାତ୍ର ଅନ୍ବେଷ ଶୁଭମ୍ ପ୍ରଧାନ ପୁରସ୍କୃତ ହେବେ। ପୁରସ୍କୃତ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଭିଡିଓ କନଫରେନସିଂରେ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି । ୩୨ ଜଣ ଶିଶୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । କଳା ବିଜ୍ଞାନ, କ୍ରୀଡ଼ା, ସୃଜନରେ ଉତ୍କର୍ଷ ଲାଭ କରିଥିବା ଅସାଧାରଣ ଧିସଂପନ୍ନ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଇଥାଏ ।

୨୧ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ୩୨ ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ୩୨ ଶିଶୁଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ୭ ଜଣ ଶିଶୁ କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତି ପାଇଁ ପୁରସ୍କୃତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ୯ ଜଣଙ୍କୁ ଆବିଷ୍କାର ଓ ଉଦ୍ଭାବନ ପାଇଁ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ସାହସିକତା ପାଇଁ , ୫ ଜଣଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ା ପାଇଁ ଏବଂ ୭ ଜଣଙ୍କୁ କ୍ରିଡ଼ା ପାଇଁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବ। ଓଡ଼ିଶାରୁ ଅନ୍ବେଷ ଶୁଭମ୍ ପ୍ରଧାନ ତାଙ୍କ ଅସାଧାରଣ ଧିଶକ୍ତି ଓ ପାଠରେ ଉତ୍କର୍ଷ ଲାଭ ପାଇଁ ପୁରସ୍କୃତ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାରୁ ସେ ଏକମାତ୍ର ଶିଶୁ ଭାବେ ଏବର୍ଷ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଅନ୍ବେଷ ଶୁଭମ୍ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ଡିଏଭି ସ୍କୁଲର ୯ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର । ପୂର୍ବରୁ ସେ ଗଣିତ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ଅଲମ୍ପିଆଡରେ କୃତିତ୍ବ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ । ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଭିଡିଓ କନଫରେନସିଂ ଜରିଆରେ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts