Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

ସୁନ୍ଦରୀ କଲାଣି ହଟହଟା, ବାବୁମାନେ କିନ୍ତୁ ବେଫିକର: କହୁଛନ୍ତି ସାବଧାନ ରୁହ

17/09/2018 at 6:47 PM

ଅନୁଗୁଳ୧୭|୯: ମଣିଷ ମାରି ଏବଂ ଗୋରୁଗାଈଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀ, ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ବନ ବିଭାଗ କିନ୍ତୁ ବେଫିକର୍ । ଲୋକେ କହୁଛନ୍ତି ବିଲରେ କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ବାଘୁଣୀକୁ ଦେଖିଛନ୍ତି, ବନ ଅଧିକାରୀ କିନ୍ତୁ କହୁଛନ୍ତି ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ବାଘୁଣୀ । ଯାହାକୁ ନେଇ ସସପେନ୍ସ ଲାଗି ରହିଛି । ସେପଟେ ହାତୀବାରି ଗାଁର ମୃତ ମହିଳା କୈଳାସୀ ସଏଙ୍କ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି । ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଆକ୍ରମଣରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଲେଖାଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସୁନ୍ଦରୀ ବାଘୁଣୀ କି ଆଉ କିଏ, ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇନି ।
ଲୋକେ କହୁଛନ୍ତି ବାଘକୁ ଦେଖିଛନ୍ତି । ଆଖପାଖରେ ବୁଲୁଛି । ହେଲେ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍ କହୁଛନ୍ତି ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀ କାଳେ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ । ଜନବସତି ଠାରୁ ୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ । … ଏଠି କିଏ କହୁଛି ସତ ? ବାଘକୁ ନଦେଖି ଲୋକେ କଣ ମିଛ କହୁଛନ୍ତି ? ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍ କେମିତି କହୁଛନ୍ତି ବାଘ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଅଛି ? ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ନେଇ ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ବାସିନ୍ଦା ଭୟରେ ଥରୁ ଥିବା ବେଳେ ବନବିଭାଗ କିନ୍ତୁ ପୂରା ବେଫିକର୍ ଭଳି ଲାଗୁଛି । ବାଘୁଣୀ ଜଣଙ୍କୁ ମାରି ସାରିଲାଣି । ପୁଣି ଗୋରୁଗାଈଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି । ତଥାପି ବନ ବିଭାଗ ମାନିବାକୁ ନାରାଜ । ସ୍ଥାନୀୟ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଧରି ବାହାରୁ ବାଘୁଣୀର ଗତିବିଧି ଏବଂ ଆଚରଣ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି ବାହାରୁ ଆସିଥିବା ଆସିଥିବା ଏକ୍ସପର୍ଟ ଟିମ୍ ।
ସେପଟେ ବାଘ ଆକ୍ରମଣରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ହାତୀବାରି ଗାଁର କୈଳାସୀ ସଏଙ୍କ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି । ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଆକ୍ରମଣରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ବାଘ ମାରିଛି କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ଓ ପ୍ରଶାସନ ଉପରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଭରସା ତୁଟିଗଲାଣି । ଘରେ ତାଟି କବାଟ ପକାଇ ସେମାନେ ଭୟରେ ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି । ବିଲବାଡ଼ି କାମ କରିପାରିବେ କି ନାହିଁ, ସେନେଇ ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବରେ । ବନ ବିଭାଗର ବଡ଼ ବାବୁମାନେ କହୁଛନ୍ତି, ବାଘୁଣୀ ମଣିଶ ଖିଆ କି ନୁହେଁ ତାହା ଏଯାଏଁ ଜଣାପଡ଼ିନି । ପୁଣି ଜନବସତି ଆଖପାଖରେ ବୁଲୁଛି କି ନାହିଁ ତାହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁନାହାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ସତର୍କତାରେ ଚଳପ୍ରଚଳ କରିବାକୁ ନିଜେ ବନ ବିଭାଗ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ।

   Related Posts