Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ଟଙ୍କା ଉଠେଇବାବେଳେ ରୁହନ୍ତୁ ଅଚିନ୍ତା ; ପିଏନବି ଏଟିଏମରେ ନୂଆ ଟେକନିକ

17/12/2018 at 3:53 PM

ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା କାଢ଼ିବ ଏକ ମୁଣ୍ଡ ବିଧା ଭଳି ଲାଗିଥାଏ | ବେଳେବେଳେ ଟଙ୍କା କାଢ଼ିବ ବେଳେ କାର୍ଡ କଲୋନିଙ୍ଗ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ | ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମସ୍ତ ଏଟିଏମରେ ଏଣ୍ଟି ସ୍କ୍ରିନିଙ୍ଗ ମେସିନ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛି |


ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛି | ୨୦୧୯ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ପିଏନବି ସମସ୍ତ ଏଟିଏମକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି | ପିଏନବି ଏକ ବୟାନରେ କହିଛି ଯେ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ଠାରୁ ଏଣ୍ଟି ସ୍କ୍ରିନିଙ୍ଗ ଟେକନିକ ମେସିନ ନେଉଛି | ୨୦୧୭ ମସିହା ପରେ ସ୍ଥାପିତ ଅଧିକାଂଶ ଏତିମେରେ ଏହି ଟେକନିକ ପୂର୍ବରୁ ରହିଛି | ଦେଶରେ ପିଏନବିର ପ୍ରାୟ ୯୫୦୦ ଏଟିଏମ ରହିଛି | ଏହି ସମସ୍ତ ଏଟିଏମକୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି |


ବ୍ୟାଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାବେଳେ କିଛିଟା ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ହେବ | ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ଏଟିଏମକୁ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଚିପ ଲାଗିଥିବା ଏଟିଏମ କାର୍ଡରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ | ଚିପ ଲାଗିଥିବା କାର୍ଡକୁ ସହଜରେ କଲୋନିଙ୍ଗ କରାଯାଇ ପାରିବନାହିଁ | ଟଙ୍କା କାଢ଼ିବାବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଛଡା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅପରିଚିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେମିତି ଏଟିଏମ ଭିତରେ ନଥିବେ | କାର୍ଡ ରିଡର ମେସିନ ସହିତ ଠିକ ଭାବେ ରହିଛି ନା ନାହିଁ ଚେକ କରିବେ |

କାର୍ଡ ଢିଲା ଥିଲା ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଯାଇଥାଏ | ଯଦି ଏମିତି ହୁଏ ତାହେଲେ ଗ୍ରାହକ ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ରଦ୍ଦ କରିପାରିବେ | ଏଟିଏମରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରିବାବେଳେ ହୋମ ସ୍କ୍ରିନ ଚେକ କରିବା ଭୁଲିବେ ନାହିଁ |
ଏଟିଏମ ହ୍ୟାକିଂକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କୌଣସି ସଫ୍ଟୱେୟାରର ବ୍ୟବହାର ନକରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରୁଛନ୍ତି | ଅରବିଆଇ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଚିପ ଆଧାରିତ ଏଟିଏମ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ |

   Related Posts