Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହେଲେ ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଡ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ୍ ସହିଦ, ୯ଯବାନ ଆହତ
  • ||

ପୁଣି ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଲା ଚୀନ, ଭାରତ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଆଉ ଏକ ଭାଇରସ

29/09/2020 at 5:02 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୦୯: ପୁଣି ଚୀନ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା । ଚୀନରୁ ବ୍ୟାପିଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଚିନ୍ତାରେ ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ପୁଣି ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଲା ଭଳି ଖବର ଚୀନରୁ ଆସିଛି। ଭାରତୀୟ ଚିକିତ୍ସା ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରିଷଦ (ଆଇସିଏମଆର) ସଚେତନ କରିଛି ଯେ ଚୀନର କେଟ୍ କ୍ୟୁ (CQO) ଭାଇରସ ଭାରତରେ ଜ୍ବର ସହ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଅନ୍ୟ ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ।

ତେବେ କରୋନା ଯୋଗୁ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୮ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇସାରିଲେଣି। ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଯୋଗୁ ପ୍ରାୟ ୯୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ଆଇସିଏମଆର ତାର ଏକ ସଦ୍ୟ ଗବେଷଣାରେ ଦାବି କରିଛି ଯେ ମଶା ଭଳି ରକ୍ତ ଶୋଷୁଥିବା ଜୀବର ଭାଇରସରେ ବଡ଼ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ମେନେଜାଇଟିସ ଓ ପିଲାଙ୍କଠାରେ ମସ୍ତିଷ୍କ ଜ୍ବର ଭଳି ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଆଇସିଏମଆର ଅନୁସାରେ ଭାରତରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏ ମଶା ସିକ୍ୟୁବି ଭାଇରସକୁ ପ୍ରସାରିତ କରିବାରେ ପୂରାପୂରି ସକ୍ଷମ। ତେବେ ଘୁଷୁରି ଏହି ଭାଇରସର ପ୍ରଥମ ବାହାକ ହୋଇଥାଏ।

ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ ଭାଇରୋଲଜି ପୁଣେର ବିଶେଷଜ୍ଞ ୮୮୩ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କଠାରେ ଏହି ଭାଇରସ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ। ପଜିଟିଭ ମିଳିଥିବା ନମୁନା ଥିଲା କଣ୍ର୍ଣଟକ ରାଜ୍ୟର।

   Related Posts