Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଘୁଷୁରୀଙ୍କଠାରୁ ଚୀନରେ ବ୍ୟାପିବ ଆଉ ଏକ ମହାମାରୀ, ସତର୍କ କଲା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ, ମୁକାବିଲାକୁ ଢିଲା ନକରିବାକୁ ଦେଲା ପରାମର୍ଶ

30/06/2020 at 7:49 PM

ବେଜିଂ, ୩୦|୦୬: ଚୀନରେ ଆଉ ଏକ ନୂଆ ଭାଇରସ୍ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି । ଏହି ଭାଇରସକୁ ପ୍ରାଣଘାତୀ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ବ କରୋନା ମହାମାରୀରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିନଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍‌ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ନୂଆ ପ୍ରକାରର ସ୍ବାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ମହାମାରୀର ରୂପ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ଆମେରିକାର ବିଜ୍ଞାନ ପତ୍ରିକା PNASରେ ସୋମବାର ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଷ୍ଟଡିରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି । ଏହାର ନାମ G-4 । ଏହା ଜେନେଟିକ୍ ଭାବରେ H1N1 ର ଏକ ପ୍ରକାର ଯାହା ୨୦୦୯ରେ ମହାମାରୀର କାରଣ ହୋଇଥିଲା ​​।

ଏହି ଭାଇରସକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ବା ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ କହିଛି ଯେ, ଏହି ଭାଇରସ ଘୁଷୁରୀ ଶରୀରରୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛି । ଏହି ଷ୍ଟଡି ଉପରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଉଛି । ଏହି ଭାଇରସକୁ ନେଇ ସମସ୍ତେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିସ୍ଥିତି ଓ ଆସୁଥିବା ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଦକୁ ନଜରରେ ରଖାଯାଇଛି ।

ତେବେ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ଏହି ନୂଆ ଭାଇରସ ପ୍ରତିଦିନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି । ଏହାକୁ ଅତି ଗଭୀରତାର ସହ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ଉଚିତ । ଏହାସହ କେତେ ସଂଖ୍ୟକ ପଶୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଦରକାର ଯେପରି ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ ।  ଏହାକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ନିଆଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ।

   Related Posts