Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ, ନେଇପାରେ ଅବପାତର ରୂପ
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ସାମାନ୍ୟ କମିଲା : ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୧ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍, ୪୦୭୭ ମୃତ
  • ||
  • ୧୧ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୧୭୩୨ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୯ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୩୧୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଉପରେ ଚଢିଗଲେ ଯୁବକ, ଜଳି ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ
  • ||
  • ସ୍ୱାମୀ ନା ସଇତାନ ? ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି କଲା ହତ୍ୟା
  • ||
  • ପାରା ଧରିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର, ପୋଡିଗଲା ଶରୀରର ୯୦%
  • ||

କଟକରେ ନିର୍ମିତ ହେବ ଆଉ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଷ୍ଟାଡିୟମ !

28/11/2019 at 10:48 PM

 ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୮।୧୧   କଟକରେ ନିର୍ମିତ ହେବ ଆଉ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଷ୍ଟାଡିୟମ । ମହାନଦୀର ହାଡିଆ ପଠାରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି ।  ଏବେ ମହାନଦୀର  ଶଯ୍ୟାରେ ଚାଲିଛି ଖନନ । ଆଉ ସେଠାରୁ ବାହାରୁଥିବା ସମସ୍ତ ବାଲିକୁ ହାଡିଆ ପଠା ଏବଂ ତାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଛାଯାଉଛି ।  ଏଇଠାରେ ହିଁ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଷ୍ଟାଡିଅମ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି । 

ବାଲି ସ୍ତୁପରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି କଟକ ହାଡିଆ ପଠା । ମହାନଦୀରେ ଡ୍ରେଜିଂ କାମ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ନଦୀ ଶଯ୍ୟାରୁ ବାହାରୁ ଥିବା ସମସ୍ତ ବାଲିକୁ ହାଡିଆ ପଠା ଓ ତାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଛାଯାଉଛି । ଆଗକୁ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ବୃହତ ଷ୍ଟାଡିଅମ ନିର୍ମାଣ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଆମକୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଏହି ଅଂଚଳରେ ନିର୍ମାଣ  ହେବ ସାଲେଲାଇଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ ।

ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ଯୋବ୍ରା ବ୍ୟାରେଜ ଠାରୁ ନରାଜ ପଥର ବନ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାନଦୀ ଶଯ୍ୟାରେ ଚାଲିଛି ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ । ଏହା ଦ୍ବାରା ମହାନଦୀର ଜଳଧାରଣ ଶକ୍ତି ବଢିବ । ଏଥି ସହ ନଦୀ ଶଯ୍ୟାରୁ ବାହାରୁ ଥିବା ବାଲି  ବନ୍ଧ କଡରେ ପକାଯିବ । ହେଲେ ମହାନଦୀରୁ ଯେତିକି ପରିମାଣରେ ବାଲି ବାହାରୁଛି, ତାକୁ ଅନ୍ୟ କେଉଁଠାରେ ପକାଇବାର ସୁଯୋଗ ନାହିଁ । ସେଥିଲାଗି ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଏବେ ହାଡିଆ ପଠାରେ ପକାଯାଉଛି । ଏହି ସ୍ଥାନରେ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବା ବେଳେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର  କହିବା କଥା ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଷ୍ଟାଡିୟମ ସମ୍ପର୍କରେ  ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ସହ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ ।

୨୦୧୨ ମସିହାରେ ପାରାଦ୍ବୀପ ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାରକୁ ପାଣି ଯୋଗାଇ ଦେବାଲାଗି କଟକ ହାଡିଆରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା ଇନଟେକ ଓ୍ବେଲ ।  କିନ୍ତୁ ଏହା ଜନସ୍ବାର୍ଥ ବିରୋଧୀ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରି ନ୍ୟାସନାଲିଷ୍ଟ ଲୟର୍ସ ଫୋରମ ହାଇକୋର୍ଟରେ ମାମଲା କରିଥିଲା । ଯାହା ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରି ହାଇକୋର୍ଟ କଟକ ସହର ବିକାଶ ଲାଗି IOCL କମ୍ପାନୀକୁ ୩୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ ଦେବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts