Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨ଶହ ଅତିକ୍ରମ କଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୭୯୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୭୭୮୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଘରେ ପଶି ଲୁଟିଲେ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ଖସିଗଲେ, ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ମୁଖ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ରୁ ଜବତ ହେଲା ୯ଟି ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ଲଫାପା, ବାନ୍ଧିନେଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ପାଟଣାରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପଥରରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବାଲିଅନ୍ତାରେ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀରେ ୪ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୫.୩୨ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||

ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଘୋଷଣା ହୋଇପାରେ ଆଉ ଏକ ପ୍ୟାକେଜ୍ : ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଦେଖି ନିଆଯାଇପାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି

30/05/2020 at 10:20 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦।୦୫: କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଜାରି ରହିଛି। ଏଥିରେ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ତେଣୁ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସଜାଡିବା ଲାଗି ଆଉ ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।  ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ବୈଠକରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ମହାମାରୀ ରୋକିବା ଏବଂ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପ୍ରଭାବିତ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ୍‌କୁ ନେଇ ମନ୍ଥନ ଚାଲିଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ବଜେଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ଦେଶ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ ।  ସରକାର ଏହାର ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପ ଖୋଲା ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଯୋଗାଣକୁ ସୁଗମ କରିବା ତଥା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଏକ ଉଚ୍ଚ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପଥରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଚାହିଦା ବଢାଇବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ।  ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ୟାକେଜ୍,   ଯାହା ଏକ ମାସରୁ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୬ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ପ୍ୟାକେଜ୍ ଦ୍ୱାରା ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ। ଆଲୋଚନା ପରେ ପ୍ୟାକେଜ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ | ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନାନୁସାରେ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରୁ ମେ ୧୫ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୫.୫ ନିୟୁତ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୬.୪୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ରଣ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ  ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ହେବା ପରେ ରଣ ବିତରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଲକଡାଉନର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମେ ୩୧ ରେ ଶେଷ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି।

ଆସୋସିଏଟେଡ୍ ଚାମ୍ବର ଅଫ୍ କମର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆସୋଚାମ) ର ସଭାପତି ନିରଂଜନ ହିରାନନ୍ଦାନୀଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶିଳ୍ପ, ବିଶେଷକରି ଏମଏସଏମଇକୁ ଟଙ୍କା ଦରକାର। ଏହା ଭଲ ଯେ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଥାଶୀଘ୍ର ବଣ୍ଟନ ହେବା ଉଚିତ୍। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରଣଗ୍ରହୀତାମାନେ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଚାହିଦା ନ ଥିବାରୁ ଅନୁମୋଦିତ ରଣର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରୁଛନ୍ତି। ମେ ୨୨ ରେ, ଭାରତର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ କୋଭିଡ -19 ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବନତିରେ ଫସି ରହିଥିବା ରଣଗ୍ରହୀତାଙ୍କୁ ରିଲିଫ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ନୀତି ହାରକୁ ୪୦ ଆଧାର ପଏଣ୍ଟ (ବିପିଏସ୍) ହ୍ରାସ କରି ରଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ତିନିମାସ ବିଳମ୍ବକୁ ବଢାଇ ଦେଇଥିଲା। 27 ମାର୍ଚ୍ଚ ପରେ ଏହା ତୃତୀୟ ମୁଦ୍ରିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଥିଲା |

   Related Posts