Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଘୋଷଣା ହୋଇପାରେ ଆଉ ଏକ ପ୍ୟାକେଜ୍ : ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଦେଖି ନିଆଯାଇପାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି

30/05/2020 at 10:20 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦।୦୫: କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଜାରି ରହିଛି। ଏଥିରେ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ତେଣୁ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସଜାଡିବା ଲାଗି ଆଉ ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।  ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ବୈଠକରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ମହାମାରୀ ରୋକିବା ଏବଂ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପ୍ରଭାବିତ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ୍‌କୁ ନେଇ ମନ୍ଥନ ଚାଲିଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ବଜେଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ଦେଶ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ ।  ସରକାର ଏହାର ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପ ଖୋଲା ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଯୋଗାଣକୁ ସୁଗମ କରିବା ତଥା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଏକ ଉଚ୍ଚ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପଥରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଚାହିଦା ବଢାଇବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ।  ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ୟାକେଜ୍,   ଯାହା ଏକ ମାସରୁ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୬ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ପ୍ୟାକେଜ୍ ଦ୍ୱାରା ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ। ଆଲୋଚନା ପରେ ପ୍ୟାକେଜ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ | ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନାନୁସାରେ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରୁ ମେ ୧୫ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୫.୫ ନିୟୁତ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୬.୪୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ରଣ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ  ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ହେବା ପରେ ରଣ ବିତରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଲକଡାଉନର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମେ ୩୧ ରେ ଶେଷ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି।

ଆସୋସିଏଟେଡ୍ ଚାମ୍ବର ଅଫ୍ କମର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆସୋଚାମ) ର ସଭାପତି ନିରଂଜନ ହିରାନନ୍ଦାନୀଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶିଳ୍ପ, ବିଶେଷକରି ଏମଏସଏମଇକୁ ଟଙ୍କା ଦରକାର। ଏହା ଭଲ ଯେ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଥାଶୀଘ୍ର ବଣ୍ଟନ ହେବା ଉଚିତ୍। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରଣଗ୍ରହୀତାମାନେ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଚାହିଦା ନ ଥିବାରୁ ଅନୁମୋଦିତ ରଣର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରୁଛନ୍ତି। ମେ ୨୨ ରେ, ଭାରତର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ କୋଭିଡ -19 ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବନତିରେ ଫସି ରହିଥିବା ରଣଗ୍ରହୀତାଙ୍କୁ ରିଲିଫ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ନୀତି ହାରକୁ ୪୦ ଆଧାର ପଏଣ୍ଟ (ବିପିଏସ୍) ହ୍ରାସ କରି ରଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ତିନିମାସ ବିଳମ୍ବକୁ ବଢାଇ ଦେଇଥିଲା। 27 ମାର୍ଚ୍ଚ ପରେ ଏହା ତୃତୀୟ ମୁଦ୍ରିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଥିଲା |

   Related Posts