Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଗୋଶାଳା କଲପଡାରେ ଖାଲରେ ଖସିପଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଥାନା ଅଧିକାରୀ, ଯୌତୁକ ମାମଲାରେ ଦଫା କାଟିବାକୁ ନେଉଥିଲେ ୬ହଜାର ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : କୁନ୍ଦେଇ ସରପଞ୍ଚ ନିଲମ୍ବିତ, ଭାରତମାଳା ଯୋଜନାକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ୨ ଦିନିଆ କନ୍ଧମାଳ ଗସ୍ତରେ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁର ଫାଷ୍ଟଗେଟ୍ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ଠାବ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ହାତୀ ଆତଙ୍କରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଯବାନ ଓ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ବାଇକ୍ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର, ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା କାହାକୁ ଖୁସି, କାହାକୁ ଚିନ୍ତା : ୯ରୁ ପୁଣି ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଛନକା

7/08/2020 at 7:54 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୦୭|୦୮: ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ବର୍ଷା ଚାଷୀ ମନରେ ଖୁସି ଆଣିବା ବେଳେ ଆଉ କିଛି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦୁଃଖରେ ଭିଜାଇ ସାରିଲାଣି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ମୌସୁମୀ ଉଭାନ ଯୋଗୁଁ ଚାଷୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରି ନଥିଲେ ଉପକୂଳିଆ ଚାଷୀ । ଏବେ ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା  ଟିକେ ଆଶା ସଞ୍ଚାର କରିବାବେଳେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଭସାଇଲାଣି ଏହି ଲଘୁଚାପ ଚାପ ବର୍ଷା। ଧନୁଆ ନଦୀର ବନ୍ୟା ଆସି ଶହ ଶହ ଏକର ଜମିରେ ପାଣି ମାଡି ଯାଇଛି।  ଏପଟେ ପୁଣି ୯ ତାରିଖରେ ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁ ଚାପ ଯାହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ…

ଧନୁଆ ନଦୀ ଗରୀବ କରିଦେବ । ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି ନଦୀକୂଳିଆ ଚାଷୀ।  ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷାରେ ଧନୁଆ ନଦୀ ଉବୁଟୁବୁ ।  ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ଆସି ବାଲିପାଟଣା ଓ ନିମାପଡା ବ୍ଲକର ଶହଶହ ଚାଷ ଜମିରେ ବନ୍ୟାଜଳ ମାଡିଯାଇଛି  । ବର୍ଷା ଆଭାବ ଯୋଗୁଁ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିନଥିବା ଚାଷୀ ଏହି ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷାରେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହିଁ ବସିଥିଲେ ।  ​‌ହେଲେ ଏବେ ବନ୍ୟାଜଳରେ ଏସବୁ ବୁଡିଯାଇଛି । ଯଦି ଏହି ପାଣି ତିନି ଚାରିଦିନ ଭିତରେ ନଛାଡେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିପାରେ ।

ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ। ସାରା ଓଡିଶାରେ ଅଜାଡିବ । ଆସନ୍ତା ୯ ତାରିଖରେ ପଶ୍ଚିମ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଓ ଉତ୍ତର ବଙ୍ଗୋପ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ଏହି ଲଘୁଚାପ। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ  ୯ ଓ ୧୦ ତାରିଖରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାର ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ। ବିଶେଷକରି କଳାହାଣ୍ତି, ବଲାଙ୍ଗୀର, ବୌଦ୍ଧ, ସୋନପୁର ଓ କନ୍ଧମାଳରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ । ଏହିପରି ନୂଆପଡା, ନବରଙ୍ଗପୁର, ସମ୍ବଲପୁର, କୋରାପୁଟ ଗଞ୍ଜାମ ଓ ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ । ୧୦ ତାରିଖରେ ଗଜପତି, ଗଞ୍ଜାମ, କନ୍ଧମାଳ, କାଳାହାଣ୍ତି, ବଲାଙ୍ଗୀର, ନୂଆପଡା, ଓ ନବରଙ୍ଗପୁରରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତିପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ। କେରାପୁଟ ରାୟଗଡା ଓ ମାଲାକାନାଗିରିରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଉମରକୋଟରେ ସର୍ବାଧିକ ୬୨.୨ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା  ହୋଇଛି । ଜୁନ ୧ ତାରିଖରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୭ ତାରିଖ ଭିତରେ  ୬୫୪.୬ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହେବା ବଦଳରେ ୫୭୪.୨ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଯାହାକି ସ୍ବାଭାବିକ ବର୍ଷା ଠାରୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ କମ ବର୍ଷା ହୋଇଛି।

   Related Posts