Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆସିବ ଆଉ ଏକ ସ୍ବଦେଶୀ କରୋନା ଟିକା, ୩୦କୋଟି ଡୋଜ୍‌ ଅର୍ଡର ଦେଲେ ସରକାର

3/06/2021 at 4:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩।୬: ଭାରତରେ ଟିକାର ଆବଶ୍ୟକତା ତଥା ଟିକାକରଣର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଉ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଭାରତ ସରକାର ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ‘ବାୟୋଲୋଜିକାଲ-ଇ’ ର କୋଭିଡ୍ ଟିକା ୩୦ କୋଟି ଡୋଜ୍ ବୁକ୍ କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏହି ଟିକା ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲରେ ଅଛି । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏଥିପାଇଁ କମ୍ପାନୀକୁ ୧୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଗ୍ରୀମ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରିବ । ଭାରତ ବାୟୋଟେକର କୋଭାକ୍ସିନ ପରେ ଏହା ଭାରତରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଦ୍ବିତୀୟ ଟିକା ହେବ ।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ବାୟୋଲୋଜିକାଲ-ଇ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ଗଚ୍ଛିତ କରିଦିଆଯିବ । ମାର୍ଚ୍ଚ-ଅପ୍ରେଲ ମାସରେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ କୋଭିଡର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହରର ମୁକାବିଲା କରୁଥିଲା ସେତେବେଳେ ଟିକାକରଣ ନୀତିକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କଡା ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଯାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି କାରଣରୁ ଭାକ୍ସିନ ମୈତ୍ରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧିନରେ ଦେଶ ବାହାରକୁ ପଠାଯାଉଥିବା ଟିକାକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ।  କାରଣ ଭାରତରେ ଟିକାର ଅଭାବ ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବାୟୋଲୋଜିକାଲ-ଇ ଟିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଫେଜ୍ ୩ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ କରୁଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଫେଜ୍ ୧ ଏବଂ ୨ରେ ଟିକାର ଭଲ ଫଳାଫଳ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଚି । ଆଗାମୀ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଯିବ ।

   Related Posts