Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ନର୍ଭେରାମ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟକର ଚଢାଉ, ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୨ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୨୨ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୫୬୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ରାସ୍ତାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛରୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବସ୍, ୫ ଯାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତା ପାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ମହାକାଶବିଜ୍ଞାନୀ ପ୍ରଥମ ଥର ମହାକାଶରେ ଦେଖିଲେ ଏକ ଅତି ବିରଳ ‘ରିଙ୍ଗ୍ ଅଫ୍ ଫାୟାର’ ଗାଲାକ୍ସି, ଆମ ଆକାଶଗଙ୍ଗାଠୁ ସେଥିରେ ୫୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ଗ୍ରହ-ନକ୍ଷତ୍ର

26/05/2020 at 5:31 PM

ସିଡନୀ, ୨୬|୦୫:  ମହାକାଶବିତମାନେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ମହାଜାଗତିକ ଗାଲାକ୍ସି ବା ଛାୟାପଥକୁ ଠାବ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ହେଉଛି ଏକ କସମିକ୍ ରିଙ୍ଗ୍ ଅଫ୍ ଫାୟାର । ଏହା ଏକ ବିରଳ ଗାଲାକ୍ସି ।  ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ଗାଲାକ୍ସିକୁ ଦେଖିଛନ୍ତି । ଏହାର ନାମ ରହିଛି ଆରଆର୫୧୯ । ଏହା ପୃଥିବୀଠାରୁ ୧୧ ବିଲିୟନ ଆଲୋକ ବର୍ଷ ଦୂରତାରେ ରହିଛି । ଯାହା ପୃଥିବୀ ଓ ସୂର୍ଯ୍ୟର ଦୂରତାଠୁ ଦ୍ୱିଗୁଣା ଅଧିକ ।

ଏହି ଗାଲାକ୍ସି ମିଲ୍କ୍ ଓ୍ୱେରେ ୫୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ତାରା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ତେବେ ଏହି ଗାଲାକ୍ସିର ଆବିଷ୍ଠାକ ମହାଜାଗତିକ ବସ୍ତୁର ଓ ବସ୍ତୁର ଗଠନ ଉପରୁ ବିଭିନ୍ନ ପରଦା ହଟାଇବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି ।

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଟିଆଣ୍ଟିଆନ୍ ୟୁଆନ୍ ଏହି ଗାଲାକ୍ସିକୁ ପ୍ରଥମେ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ । ସେ ନାସାର ହବଲ୍ ସ୍ପେସ୍ ଟେଲିସ୍କୋପ ଦ୍ୱାରା ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ଚିତ୍ର ଆଧାରରେ ଏହାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଏକ ବିରଳ ବସ୍ତୁ ଯାହା ଆଗରୁ କେବେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇନଥିଲା ।  ଏହା ସତରେ ଅଦ୍ଭୁତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଗାଲାକ୍ସିରେ ମିଲ୍କି ଓ୍ୱେଠାରୁ ୫୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ତାରା ରହିଛନ୍ତି । ଏହା ନିଆଁର ରଙ୍ଗ ଭଳି ଦେଖିବାକୁ ରହିଛି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ନ୍ୟାସନାଲ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ପ୍ରଫେସର କେନେଥ୍ ଫ୍ରି ମ୍ୟାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମିଲ୍କି ଓ୍ୱେରେ ଗାଲାକ୍ସିମାନେ କିପରି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛନ୍ତି ଏବେ ତାହା ଉପରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା କରିହେବ ।

   Related Posts