Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣାକଲା ଆପ୍‌, ତାଲିକାରେ ଅନେକ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ
  • ||
  • ଆସେସ୍‌ ସିରିଜ୍ କବଜା କଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୪-୦ରେ ମୂଳପୋଛ କରି ଇତିହାସ ରଚିଲା କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ
  • ||
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ରେକର୍ଡ ୪୪୫୨ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ମୋହନା: ଅଟୋ-ବାଇକ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||

ମହାକାଶବିଜ୍ଞାନୀ ପ୍ରଥମ ଥର ମହାକାଶରେ ଦେଖିଲେ ଏକ ଅତି ବିରଳ ‘ରିଙ୍ଗ୍ ଅଫ୍ ଫାୟାର’ ଗାଲାକ୍ସି, ଆମ ଆକାଶଗଙ୍ଗାଠୁ ସେଥିରେ ୫୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ଗ୍ରହ-ନକ୍ଷତ୍ର

26/05/2020 at 5:31 PM

ସିଡନୀ, ୨୬|୦୫:  ମହାକାଶବିତମାନେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ମହାଜାଗତିକ ଗାଲାକ୍ସି ବା ଛାୟାପଥକୁ ଠାବ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ହେଉଛି ଏକ କସମିକ୍ ରିଙ୍ଗ୍ ଅଫ୍ ଫାୟାର । ଏହା ଏକ ବିରଳ ଗାଲାକ୍ସି ।  ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ଗାଲାକ୍ସିକୁ ଦେଖିଛନ୍ତି । ଏହାର ନାମ ରହିଛି ଆରଆର୫୧୯ । ଏହା ପୃଥିବୀଠାରୁ ୧୧ ବିଲିୟନ ଆଲୋକ ବର୍ଷ ଦୂରତାରେ ରହିଛି । ଯାହା ପୃଥିବୀ ଓ ସୂର୍ଯ୍ୟର ଦୂରତାଠୁ ଦ୍ୱିଗୁଣା ଅଧିକ ।

ଏହି ଗାଲାକ୍ସି ମିଲ୍କ୍ ଓ୍ୱେରେ ୫୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ତାରା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ତେବେ ଏହି ଗାଲାକ୍ସିର ଆବିଷ୍ଠାକ ମହାଜାଗତିକ ବସ୍ତୁର ଓ ବସ୍ତୁର ଗଠନ ଉପରୁ ବିଭିନ୍ନ ପରଦା ହଟାଇବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି ।

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଟିଆଣ୍ଟିଆନ୍ ୟୁଆନ୍ ଏହି ଗାଲାକ୍ସିକୁ ପ୍ରଥମେ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ । ସେ ନାସାର ହବଲ୍ ସ୍ପେସ୍ ଟେଲିସ୍କୋପ ଦ୍ୱାରା ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ଚିତ୍ର ଆଧାରରେ ଏହାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଏକ ବିରଳ ବସ୍ତୁ ଯାହା ଆଗରୁ କେବେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇନଥିଲା ।  ଏହା ସତରେ ଅଦ୍ଭୁତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଗାଲାକ୍ସିରେ ମିଲ୍କି ଓ୍ୱେଠାରୁ ୫୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ତାରା ରହିଛନ୍ତି । ଏହା ନିଆଁର ରଙ୍ଗ ଭଳି ଦେଖିବାକୁ ରହିଛି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ନ୍ୟାସନାଲ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ପ୍ରଫେସର କେନେଥ୍ ଫ୍ରି ମ୍ୟାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମିଲ୍କି ଓ୍ୱେରେ ଗାଲାକ୍ସିମାନେ କିପରି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛନ୍ତି ଏବେ ତାହା ଉପରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା କରିହେବ ।

   Related Posts