Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

କରୋନାରେ ଠକେଇ ଖବର, ୬ ବ୍ୟାଙ୍କଙ୍କୁ ୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଚୁନ ଲଗାଇ ୪ବର୍ଷ ହେଲା ଚାଉଳ ବେପାରୀ ଫେରାର, ହାତ ମଳୁଛନ୍ତି SBI

9/05/2020 at 2:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାରା ଦେଶ ଏବେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ସଂଗ୍ରାମ ଲଢୁଥିବା ବେଳେ ଏକ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ଠକେଇ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଏସବିଆଇ)ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱଧୀନ ୬ଟି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୪୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ନେଇ ବାସୁମତି ଚାଉଳ କାରବାର କରୁଥିବା ରାମଦେବ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ମାଲିକ ଦେଶଛାଡି ପଳାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସେ ପ୍ରାୟ ୪ ବର୍ଷ ହେଲା ଦେଶ ଛାଡି ସାରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏସବିଆଇଙ୍କ ମନେ ପଡିଛି। ଏଣୁ ଏସବିଆଇ ସିବିଆଇଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ଓ ୪ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା ରୁଜୁ କରି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି। 

୨୦୧୬ ମସିହାରେ କମ୍ପାନୀକୁ ଏନପିଏ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।  ଘଟଣାକୁ ୪ ବର୍ଷ ବିତିଯିବା ପରେ ବି ବ୍ୟାଙ୍କମାନେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରିନଥିଲେ। ତେବେ ଗତ ଫେବୃଆରୀମାସରେ ଏସବିଆଇ ଏ ନେଇ ପ୍ରଥମ ଥର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବା ବେଳେ ବ୍ୟବସାୟୀ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସିବିଆଇ ସଂସ୍ଥାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନରେଶ କୁମାର, ସୁରେଶ କୁମାର ଓ ସଙ୍ଗୀତ ସମେତ କିଛି ଅଜ୍ଞାତ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା ରୁଜୁ କରି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି।

ରାମଦେବ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ  ଏଥିରେ ଏସବିଆଇରୁ କେବଳ ୧୭୩.୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ନେଇଥିବା ବେଳେ କ୍ୟାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୭୬.୦୯, ୟୁନିୟନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆରୁ ୬୪.୩୧, ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆରୁ ୫୧.୩୧, କର୍ପୋରେସନ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୩୬.୯୧ ଓ ଆଇଡିବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୧୨.୨୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ନେଇଛି।

୨୦୧୬ ମସିହା ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଡିଟ୍‌ରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଖାତାରେ ଗ଼ବଡ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା। ଏହା ସାଙ୍ଗକୁ ବାଲାନ୍ସ ସିଟ୍ ଏପଟସେପଟ କରି ବେଆଇନ ଭାବେ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଓ ମେସିନାରୀ ହଟାଇଥିବାର ବି ଜଣାପଡିଥିଲା। ଏଥିରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀମାନେ ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ବେଳକୁ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ କି ନିର୍ଦ୍ଦେଶମାନଙ୍କର ଠିକଣା ମିଳିନଥିଲା। ସେମାନେ ଦେଶ ଛାଡି ପଳାଇଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା। ତେବେ ଦେଶ ଛାଡିବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାଂଶ ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରି କରିସାରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଋଣ ବାବଦ ଅର୍ଥ ଫେରସ୍ତ ମିଳିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଜଣାପଡିଲା ସେତେବେଳେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସିବିଆଇଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

   Related Posts