Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର ; ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡବଜାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଣେଶ ନଗରରେ ପୁଲିସ୍ ର ଚଢାଉ
  • ||
  • ନକଲି ଟମାଟ, ଚିଲି, ସୋୟା ସୋସ୍ ୟୁନିଟ୍ ଉପରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କେତେ ପରିମାଣର ନକଲି ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ତାହା ତଦନ୍ତ ପରେ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ପୁଲିସର ସୂଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼ରେ ବିରାଟ ଚାଷୀ ସମାବେଶ, ଯୋଗଦେଲେ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ୫ ହଜାର କୃଷକ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର କୋଟପାଡରେ ନକଲି ବିଦେଶୀ ମଦ କରାଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ନକଲି ମଦ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : STFର ଚଢାଉ ବେଳେ ଜଳେଶ୍ୱର ବଜାରରୁ ନକଲି ପାନ ମସଲା ଜବତ, ଦୁଇ ଅଟକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଜଳେଶ୍ଵର ଝାଡ଼େଶ୍ୱରପୁର ବସ୍ତିରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୪ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ ନେତାଜୀ ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲର ଶିଳାନ୍ୟାଶ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||

ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭାବାବେଗକୁ ଆଘାତ : ସାଇବାବାଙ୍କ ଆସ୍ଥାନ ଆଗରେ ହଂସୁଆ ବାବାଙ୍କ ଆସ୍ଥାନ, ଗଳାରୁ ପାଦ ଯାଏଁ ଲମ୍ବିଛି ତୁଳସୀମାଳ

8/09/2020 at 11:07 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୮।୦୯: ନ୍ୟୁଜ୍‌ 7ରେ ଭଣ୍ଡ ସାରଥିର ଭାଣ୍ଡାଫୋଡ଼ ହେବା ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା ଆଉ କିଛି ବାବାଙ୍କ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ଯେଉଁମାନେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଭାବାବେଗ ସହ ଖେଳୁଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ଚଞ୍ଚକତା କରି ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ମାତିଥିଲେ,  ସେମାନଙ୍କୁ ଆଇନର କାଠଗଡ଼ାକୁ ଟାଣିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ନ୍ୟୁଜ୍‌ 7 । ତେବେ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ଆଉ ଜଣେ ବାବାଙ୍କ ଆବିର୍ଭାବ ହୋଇଛି । ଯାହାଙ୍କ ନାଁରେ କିଛି ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ବାବାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କିଛି ଅଭିଯୋଗ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏ ବାବା ଜଣକ ସବୁ ସମୟରେ ଗଳାରେ ତୁଳସୀମାଳ ପିନ୍ଧିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଏମିତିକି ସିଂହାସନରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ଗଳାରୁ ଲମ୍ବିଥିବା ତୁଳସୀମାଳ ବାବାଙ୍କ ପାଦକୁ ବି ଛୁଇଁଥାଏ ।

ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା କୁଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକର କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରପୁର ସତରା ଗାଁରେ ରହିଛି  ସିରିଡ଼ି ସାଇଙ୍କ ଏକ ମନ୍ଦିର । ୧୫-୨୦ବର୍ଷ ହେବ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ସାଇବାବାଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଆସୁଥିଲେ । ସାଇଙ୍କ ପାଖରେ ଶ୍ରଦ୍ଧା ରଖୁଥିବା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରୁ ସିରିଡ଼ି ସାଇଙ୍କ ଆଳତୀ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚୁଥିଲେ । ଏବେ କରୋନା କଟକଣା ପାଇଁ କିଛି ଦିନ ହେଲା ଯେତେବେଳେ ସାଇଙ୍କ ମନ୍ଦିରଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଆସୁନଥିଲେ । କେବଳ ମନ୍ଦିର ପୂଜାରିଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସାଇବାବାଙ୍କ ଦୈନନ୍ଦିନ ପୂଜାକାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଥିଲା ।

ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଏବେ ଜଣେ ବାବା ସେଇ ମନ୍ଦିରରେ ନିଜର ଆସ୍ଥାନ ଜମାଇଦେଇଛନ୍ତି । ଶିରିଡ଼ି ସାଇବାବାଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ବନ୍ଦ କରି ତାଙ୍କରି ସାମ୍ନାରେ ସିଂହାସନରେ ବସି  କିଛି ଅନୁଗତଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିଜେ ପୂଜା କରାଉଛନ୍ତି । ଏହି ବାବା ଜଣକ ଗଳାରୁ ପାଦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତୁଳସୀମାଳ ପିନ୍ଧିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଆଉ କିଛି ମହିଳା ବାବାଙ୍କୁ ଆଳତୀ କରିବା ସହ ତାଙ୍କର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ସାମ୍ନାରେ ଆସ୍ଥାନ ଜମାଇ ବସିଥିବା ଜଣେ ମଣିଷରୂପୀ ବାବାଙ୍କୁ ।

କିଛି ଲୋକ ଭଜନ କିର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି,  ବାବାଙ୍କ ପାଖରେ ଆଲଟ ଚାମର ସେବା ଚାଲିଛି । କିଛି ମହିଳା ତାଙ୍କର ଆଳତୀ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ  ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିବା ଏହି ବାବାଙ୍କ ଅସଲ ଠିକଣା କ’ଣ ଆମେ ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲୁ । ଏହି ବାବାଙ୍କୁ କୁଆଡ଼େ ସମସ୍ତେ ହଂସୁଆ ବାବା ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ହଂସୁଆ ବାବା ଓରଫ୍‌ ନିକୁଞ୍ଜ ବାବା ନାଁରେ ପରିଚିତ ଏହି ବାବାଙ୍କ ଠିକଣା ହେଉଛି  ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବାଘମାରୀ । ବାଘମାରୀରେ ବାବାଙ୍କ ଆଶ୍ରମ ରହିଛି । ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ସେମିତି ଗଳାରେ ତୁଳସୀମାଳ ପକାଇଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । 

   Related Posts