Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଗୋ ଓ ପଶୁ ହତ୍ୟା ଉପରେ ରୋକ୍, ବିଫ୍ ଖାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା

29/09/2020 at 8:07 PM

କଲୋମ୍ବୋ, ୨୯ ।୦୯:  ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସରକାର ଦେଶରେ ଗୋହତ୍ୟା ଓ ଅନ୍ୟ ପଶୁଙ୍କ ବଳି ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୋକ୍ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଗୋହତ୍ୟା, ପଶୁ ବଳି ଓ ହତ୍ୟା ବନ୍ଦ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।ତେବେ କେବଳ ସେହି ଲୋକମାନେ ବିଫ୍ କିଣିପାରିବେ ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ଖାଇଥାନ୍ତି ।

କ୍ୟାବିନେଟର ପ୍ରବକ୍ତା ଓ ଗଣମାଧ୍ୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ କେ ରାମବୁକବଲ୍ଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ ପଶୁହତ୍ୟା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଆଇନକୁ କଡାକଡି ଭାବେ ପାଳନ କରାଯିବ । ତେବେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଦେଶରେ ମୁସଲିମ୍ ଓ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ମାଂସ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରାୟତଃ ମୁସଲିମମାନେ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮ରେ ଶାସନ ଗାଦିରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପୁଡୁଜନା ପେରାମୁନା ଏସଏଲପିପିର ସଂସଦୀୟ ସମୁହ ଦେଶରେ ଗୋହତ୍ୟା ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇବା ପାଇଁ  ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହେନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ । କ୍ୟାବିନେଟ୍ କହିଥିଲେ ଯେ,  ଦେଶରେ ପଶୁ ହତ୍ୟା ଅଧିନିୟମ, ଗୋ ହତ୍ୟା ଉପରେ ରୋକ୍ ଆଦି ଆଇନ ଓ ନିୟମର ସଂଶୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ଜରୁରୀ ପନ୍ଥା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବ ।

ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ବିପ୍ ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ବୁଡା ହୋଇଥିବା ପଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହେବ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୨ ଜନଗଣନା ଅନୁସାରେ, ଦେଶରେ ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ନାଗରିକ ଥିବା ବେଳେ ଏହା ମଧ୍ୟରୁ ୭୦.୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବୌଦ୍ଧ, ୧୨.୫୮ ପ୍ରତିଶତ ହିନ୍ଦୁ, ୯.୬୬ ପ୍ରତିଶତ ମୁସଲିମ ଓ ୦.୦୩ ପ୍ରତିଶତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଅଛନ୍ତି ।

   Related Posts