Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଦେଶରେ ଅକ୍ସିଜେନ ସଙ୍କଟ ବେଳେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଗଛ କାଟୁଛନ୍ତି ଆନ୍ଧ୍ର କାଠ ମାଫିଆ

17/05/2021 at 6:50 PM

ସାନଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୭/୫: ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଦେଶରେ ଅକ୍ସିଜେନ ସଙ୍କଟ ଜାରି ରହିଛି। ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଅକ୍ସିଜେନ ସ୍ତର ଦିନକୁ ଦିନ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ କୃତ୍ରିମ ଉପାୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଅକ୍ସିଜେନ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।

ସାଧାରଣତଃ ଅନେକ ସମୟରେ ସାମାଜିକ ଗଣମଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି ଯେ ଦେଶରେ ଅକ୍ସିଜେନ ସଙ୍କଟ ହାହାକାର ମାଚାଇଛି l ଯାହା ଫଳରେ ଅନେକଙ୍କ ଜୀବନ ଚାଲି ଯାଉଛି। ପରିବେଶ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତାମତ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ତଥା ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ ମାତ୍ରା କମିବା ଏବଂ ଗଛ କାଟିବା କାରଣରୁ ଅକ୍ସଜେନ ସଙ୍କଟ ଦିନକୁ ଦିନ ଉତ୍କଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଲକଡାଉନ, ସଟଡାଉନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ଘରେ ରହୁଛନ୍ତି l ତେବେ ଏହାର ମୌକା ନେଇ ଆନ୍ଧ୍ର କାଠ ମାଫିଆ ମାନେ ଗାଁ ଗହଳିର କିଛି ମୁଷ୍ଟିମେହ ଲୋକଙ୍କୁ ହାତ ବାରିସୀ ସଜାଇ କିଛି ଅର୍ଥ ଆଶା ଦେଖାଇ ମନ ଇଛା ଗଛ କାଟୁଛନ୍ତି। ତାହା ପୁଣି ଆନ୍ଧ୍ରରୁ କ୍ରେନ ଓ ଟ୍ରକ ଆଣି ସ୍ପଷ୍ଟ ଦିବା ଲୋକରେ ରାସ୍ତା କଡ଼, ପାହାଡ଼, ଜଙ୍ଗଲ ନଦୀ ହୁଡା ଗୁଡିକରେ ଲାଗିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ରକମର ବହୁ ପୁରାତନ ଓ ନୂତନ ଗଛ ଗୁଡିକ କଟର ମେସିନରେ କାଟି ନେଉଛନ୍ତି l

କ୍ରେନ ସାହାଯ୍ୟରେ କାଠ ଗଣ୍ଡି ଗୁଡିକୁ ଟ୍ରକ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ନେଉଛନ୍ତି।ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଏମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଲା କିଏ? କାହାର ସାହସରେ ଏମାନେ ଗଞ୍ଜାମରୁ ଆନ୍ଧ୍ର ଚାଲାଣ କରୁଛନ୍ତି କାଠ। କୋରନାର ଆନ୍ଧ୍ର ଷ୍ଟ୍ରେନକୁ ନେଇ ପ୍ରଶାସନ ଓଡ଼ିଶା ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାନ୍ତ ଚେକ ପୋଷ୍ଟ କରି ଯାଞ୍ଚ କଡାକଡ଼ି କରୁଥିବା ବେଳେ କିଭଳି ଆନ୍ଧ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଶା ଆସି କାଠ ନେଉଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଅଞ୍ଚଳ ବାସୀ ଭୟଭୀତ।

ଏନେଇ ବନ ବିଭାଗ ଦିଗପହଣ୍ଡି ରେଞ୍ଜର କାଂହ୍ନୁ ଚରଣ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାକପୋଇ ଚାକୁଡ଼ା ଗଛ କାଟି ନେଉଛନ୍ତି l ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ସରକାରୀ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ ସେମାନେ ନେଇ ପାରିବେ l କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ମଧ୍ୟରେ ଆନ୍ଧ୍ର ନୁହେଁ ଅନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦେଶ ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି ଆମ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆସେ ଆମେ ଆଇନ ଗତ କାର୍ଯ୍ୟନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବୁ।

   Related Posts