Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର, ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୫ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୫୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୭୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ସ୍ୱାମୀ ସାଜିଲା ସୈତାନ୍, କୁରାଢି ଚୋଟରେ ନେଇଗଲା ସ୍ତ୍ରୀର ଜୀବନ
  • ||
  • ୬ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆସିବ ଠକ ପ୍ରଜ୍ଞା, ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର : ୨୦୨୧ ପାଇଁ ନୀଳମଣି ଫୁକନ, ୨୦୨୨ ପାଇଁ କୌଙ୍କଣୀ ସାହିତ୍ୟିକ ଦାମୋଦେର ମୌଜଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ
  • ||

ନ୍ୟାୟ ଦାବି ପାଇଁ ଅମରଣ ଅନଶନରେ ନୀଳମଣି, ଚଞ୍ଚକତା କରି ଦିଆଯାଉନି କ୍ଷତିପୂରଣ…

24/10/2020 at 2:28 PM

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ୨୪।୧୦: ଚକ୍ରବ୍ୟୁହରେ ଫସିଲେ ନିଳମଣି । ଯଦି କେହି ସହଯୋଗ ନକଲେ, ତେବେ ଏକା ଲଢିବା ମନବୃତ୍ତିରେ ନ୍ୟାୟ ଦାବିରେ ନୀଳମଣି ଭିତିରିଆ । କୌଣସି ବି ବ୍ୟକ୍ତିର ସହଯୋଗ ନନେଇ ନିଜ ଜମିର ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇବାକୁ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି । ଆଜକୁ ୨ଦିନ ହେବ ଆମରନ ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି । ତାହା ପୁଣ ନିଜ ଜମି ଉପରେ । ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଲଖନପୁରରେ ଥିବା MCL କୋଇଲା ଖଣି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଜମି ନେଇ କ୍ଷତିପୂରଣ କିମ୍ବା ପରିବାରର କାହାରିକୁ ଚାକିରୀ ଦେଇ ନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି । ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ଟିଙ୍ଗିସମାଲ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଯୁବକ ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି।

ଲଖନପୁର କୋଇଲା ଖଣି କୋଇଲା ଉତ୍ତୋଳନ ବେଳେ ଟିଙ୍ଗିସମାଲ ଅଞ୍ଚଳର ଅଧିକାଂଶ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା MCL । ଜମିହରାଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ଓ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେଇ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଖଣିରୁ କୋଇଲା ଉତ୍ତୋଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଯାଏଁ ଜମିହରାଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିନଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ନିଳମଣି । ଟିଙ୍ଗିସମାଲରେ ନୀଳମଣି ଭିତିରିଆଙ୍କ ୩ ଏକରରୁ ଅଧିକ ଜମି ଥିଲା। MCL ଏହି ଜମିକୁ ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିଛି। କିନ୍ତୁ  ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନା ମିଳିଛି କ୍ଷତିପୂରଣ ନା ପରିବାରର କାହାକୁ ମିଳିଛି ଚାକିରୀ। ଏନେଇ ବାରମ୍ବାର ପୋଲିସର ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ବି କିଛି ଲାଭ ମିଳିନଥିଲା । ଯାହାଫଳରେ ସେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି ।

ଗାଁରେ ନୀଳମଣିଙ୍କ ଆହୁରି ଜମିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଚଞ୍ଚକତା କରି ତାଙ୍କ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯାଉନଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ଆଳ ଦେଖାଇ ତାଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ଦିଆଯାଉନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଟିଙ୍ଗିସମାଲ ଅଞ୍ଚଳର କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଦର୍ଶାଇ ତାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଉନଥିବା କହିଛନ୍ତି ନୀଳମଣି। ଏମସିଏଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ଜମିକୁ ଅଧିଗ୍ରହଣ କରି ଜମି ଉପରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବାରୁ ସେ ପ୍ରତିବାଦରେ ଏହି ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ଚାରିପଟେ ବଡ ବଡ ମେସିନ୍‌ରେ ମାଟି କଟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେ ମଝିରେ ଫସିଛନ୍ତି । ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଦୁଇଦିନ ହେଲାଣି କୌଣସି ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ କିମ୍ବା ଏମସିଏଲ ଅଧିକାରି ପହଞ୍ଚି ନଥିବା ବେଳେ କାମ କରୁଥିବା ଠିକାସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ ଧମକ ଚମକ ଦିଆଯାଉଛି |

   Related Posts