Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ: ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ, ଫେବୃଆରୀ ୧ରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ ବଜେଟ୍
  • ||
  • IPL 2022: ନିଜ ଟିମ୍‌ର ନାମ ଘୋଷଣା କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି, ରଖିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟ୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୩୦୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୧୧୫ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ଚାଲିଛି ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ର, ଫେରିଗଲା ଅଙ୍ଗନବାଡି ତିଆରି ହେବା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ଟଙ୍କା

19/09/2019 at 5:36 PM

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ୧୦।୦୯- ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ଚାଲିଛି ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ।  ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଛାତ ନାହିଁ କି ପାର୍ଶ୍ୱରେ  କାନ୍ଥ ନାହିଁ । କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଆୟବା ‘ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ର’ରେ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଏମିତି ଅସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରାଯାଉଥିବା ନଜରକୁ ଆସିଛି । ତବେ ଏହାର କାରଣ ଖୋଜିବାରୁ ଯାହା ସାମନାକୁ ଆସିଛି ତାହା ଆହୁରି ଚିନ୍ତାଜନକ । ଉପଯୁକ୍ତ ଜାଗା ଅଭାବରୁ ଅଙ୍ଗନବାଡି ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆସିଥିବା ଟଙ୍କା ଫେରିଗଲା । ଫଳରେ ପିଲାମାନେ ଏମିତି ଅସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି  ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀ । 

ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ବସି ଦିଦିଙ୍କ ସ୍ବରରେ ସ୍ବର ମିଳାଇ ଗୀତ ଗାଇବାରେ ମଗ୍ନ ହି କୁନିକୁନି ପିଲାମାନେ । କେନ୍ଦ୍ରାପଡାର ‘ଆୟବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ର’ ବିନା ଘରରେ ଚାଲିଛି  । ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଝୁଲୁଛି ବିଶାଳ ବର ଡାଳ ।ବର୍ଷା ଦିନ ଯୋଗୁଁ ଆଖ ପାଖରେ ଅନାବନା ଗଛ ଭର୍ତି । ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରର ଗୃହ ନିର୍ମ।ଣ ପାଇଁ ଆସିଥିବା ଅର୍ଥ ଫେରିଯିବା ପରେ ପିଲାମାନେ ଏମିତି  ଅବସ୍ଥାରେ ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି । ଗାଁରେ ଉପଯୁକ୍ତ  ସ୍ଥାନ  ନିରୁପଣ ନହୋଇ ପାରିବାରୁ ମଂଜୁର ଅର୍ଥ ଫେରିଯାଇଛ ।

ଆୟବା ଗାଁରେ ଥିବା ଏହି ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ସର୍ବମୋଟ ୩୨ ଜଣ ପିଲା ଅଛନ୍ତି  । କେନ୍ଦ୍ରରେ ନିଯୁକ୍ତ ପାଇଛନ୍ତି ୨ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ । ଜଣେ ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀ ଓ ଆଉ ଜଣେ ସହାୟିକା ଅଛନ୍ତି ଏଠାରେ । ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପରଷିବା ଦାୟିତ୍ବ ସହାୟିକାଙ୍କ ଉପରେ ନ୍ୟସ୍ତ ।ତେବେ  ଯେଉଠି ପାଠ ପଢାଇବା ପାଇଁ ଘରଟିଏ ନାହିଁ ସେଠାରେ ରୋଷେଇ ଘର ଖୋଜିବା ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ନିଶ୍ଚୟ । ଆୟବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରର ଦୁରାବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ନଜ-7 ଟିମ୍ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲା । ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରର ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ନେଇ  ଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ବିଡିଓଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦଶେ ଦେଇଛନ୍ତି ।  

କେବଳ ଆୟବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ନୁହେଁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ଏମିତି ଅନେକ କେନ୍ଦ୍ର ରହିଛି ଯେଉଠି ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଆଖି ବୁଜି ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

   Related Posts