Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୨୦୧୦ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||

ନନ୍ଦନକାନନରେ ପେଟିରୁ ବାହାରିଲେ ଆନାକୋଣ୍ଡା , ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଉଛି ଜୀଅନ୍ତା ମୂଷା ଓ କୁକୁଡ଼ା

23/10/2019 at 11:14 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର – ନନ୍ଦନକାନନରେ ପେଟିରୁ ବାହାରିଲେ ଆନାକୋଣ୍ଡା । ୮ଟି ଆନାକୋଣ୍ଡାଙ୍କୁ ସରୀସୃପ ଖୁଆଡ ନମ୍ବର ୪୫-କେ ରଖାଯାଇଛି । ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଉଛି ଜୀଅନ୍ତା ମୂଷା ଓ କୁକୁଡ଼ା । ସେହିଭଲି ନାଇଲ କୁମ୍ଭୀର ଲାଗି ବି କରାଯାଇଛି ସ୍ନତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ।

ନନ୍ଦନକାନନରେ ଏମାନଙ୍କ ଠିକଣା ହେଉଛି ସରୀସୃପ ଖୁଆଡ ନମ୍ବର ୪୫-K । ଯେଉଁ ଆନାକୋଣ୍ଡା ସାପକୁ ଆପଣ ଫିଲ୍ମରେ ଦେଖିଥିଲେ, ତାକୁ ଏବେ ନନ୍ଦନକାନନ ଆସିଲେ ସିଧାସଳଖ ଦେଖିପାରିବେ । ଚେନ୍ନାଇରୁ ଅଢେଇ ଦିନର ଯାତ୍ରା ପରେ ଗତକାଲି ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏହି ହଳଦିଆ ବା ପରାଗୁଏନା ପ୍ରଜାତିର ଆନାକୋଣ୍ଡା । ରାତି ୯ଟାରେ ପେଟି ଖୋଲି ସେମାନଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଖୁଆଡ଼ ଜାଲିରେ କଣା ଥିବାରୁ ପୁଣି ପେଟିରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଦିଆଯାଇଥିଲା । ଆଜି ସକାଳୁ ତାର ଜାଲି ମରାମତି କରିବା ପରେ ଦିନ ୧୧ଟାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ବାହାର କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୫ଟି ମାଈ ଓ ୨ଟି ଅଣ୍ଡିରା ଆନାକୋଣ୍ଡା ରହିଛି । ଆଉ ଗୋଟିଏକୁ ଠିକ୍ ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ପାରି ନାହିଁ ।
ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏହି ଆନାକୋଣ୍ଡାଙ୍କୁ ମାଡ୍ରାସ କ୍ରୋକୋଡାଇଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଟ୍ରଷ୍ଟରୁ ଅଣାଯାଇଛି । ଏମାନଙ୍କୁ ନନ୍ଦନକାନନ ପରିବେଶ ସହ ଖାପ ଖୁଆଇବାକୁ ବିଶେଷ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଖୁଆଡରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଗୁମ୍ଫା ସହ କାଠ ଗଣ୍ଡି, ପଥର ରଖାଯାଇଛି । ଖାଇବାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ମୂଷା ଓ କୁକୁଡ଼ା ଦିଆଯିବ । ସମସ୍ତ ଆନାକୋଣ୍ଡାର ବୟସ ଅଢେଇରୁ ୩ ବର୍ଷ ଓ ଲମ୍ବ ୪ ଫୁଟ୍ ଯାଏଁ । ଏମାନେ ସର୍ବାଧିକ ୨୦ ଫୁଟ୍ ଯାଏଁ ବଢିବେ । ନନ୍ଦନକାନନ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଲାଗି ବିଶେଷ ଆକର୍ଷଣ ସାଜିବେ ଏମାନେ । ତେବେ ତିନି ଚାରି ଦିନ ଏମାନେ ଅବଜରଭେସନରେ ରହିବା ପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ।
ଏହା ସହ ବିରଳ ନାଇଲ କୁମ୍ଭୀର ୩ଟି ମଧ୍ୟ ନନ୍ଦନ କାନନକୁ ଆସିଛି । ସେମାନଙ୍କ ରହିବା ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଖାର ପାଣିର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ବିଶ୍ବର ମାତ୍ର ୨୬ଟି ଦେଶରେ ଏଭଳି କୁମ୍ଭୀର ଦେଖିବାକୁ ମିଳନ୍ତି । ଆନାକୋଣ୍ଡା ଓ ନାଇଲ କୁମ୍ଭୀର ଆସିବା ପରେ ଏବେ ନନ୍ଦନକାନନରରେ ଜୀବଜନ୍ତୁ ପ୍ରଜାତି ସଂଖ୍ୟା ୧୫୮ରେ ପହଞ୍ଚିଛି

   Related Posts