Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

ଏକ ନିଆରା ପ୍ରେମ ବନ୍ଧନ- ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଜୀବନସାଥୀ କରିବାରୁ ତଡିଦେଲେ ଘର ଲୋକ, ହେଲେ ଏବେବି ଅତୁଟ ପ୍ରେମର ନିଦର୍ଶନ ଏହି ଦମ୍ପତି

29/09/2019 at 8:50 PM

ଯାଜପୁର ୨୯।୦୯ (ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାମଲଙ୍କ )- ଆଜି ଏ ସ୍ଵାର୍ଥ ପର ଦୁନିଆରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ବିରଳ ମାନବିକତା । ବର୍ତମାନ   ମଣିଷମାନଙ୍କ ପାଖରେ  ଦୟା ,କ୍ଷମା ଆଦି ଶବ୍ଦ ଗୁଡିକ  ଲୋପ ପାଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆମେ ଏପରି ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ଵର ସନ୍ଧାନ ପାଇଛୁ । ଯିଏକି ନିଜର ସବୁ ସ୍ଵପ୍ନ କୁ ପଛରେ ପକାଇ ନିଜ ଆଖିରେ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ  ଦୁନିଆ ଦେଖେଇବାକୁ ନେଇଛନ୍ତି ବଜ୍ର ଶପଥ । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ହରାଇବାକୁ ପଡିଛି ଅନେକ କିଛି । ଏପରିକି ନିଜ ପରିବାରରୁ ମଧ୍ୟ ବାସନ୍ଦ ହେବାକୁ ପଡିଛି ତାଙ୍କୁ । ତଥାପି ହାର ମାନିନାହାନ୍ତି ସିଏ । ଏହି ବିରଳ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ଵ ହେଉଛନ୍ତି ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲା ଦଶରଥ ପୁର ଜୁଇନ୍ଦା ଗ୍ରାମର ରାଜକିଶୋର ସାହୁ  ।  ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହରାଇଥିବା ଝିଅକୁ ନିଜର ଜୀବନସାଥୀ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଅନେକ ଦୁଖ କଷ୍ଟ ପାଇଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଭିତରେ ରହିଥିବା ପ୍ରେମ ବର୍ତମାନ ସମାଜ ପାଇଁ ହୋଇଛି ବଡ ଉଦାହରଣ 

ରାଜକିଶୋର ସାହୁ ହେଉଛନ୍ତି ଯାଜପୁର ଦଶରଥପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜୁଇନ୍ଦା ଗ୍ରାମର ବିଶ୍ଵନାଥ ସାହୁଙ୍କ ପୁତ୍ର ।  ବାଲିଯାତ୍ରା ମେଳାରେ ଦେଖାହୁଏ ଜନ୍ମରୁ ୬ ମାସ ପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହରାଇଥିବା ମାନସୀଙ୍କ ସହ ରାଜକିଶୋରଙ୍କର । ଆଉ ସେଇଠାରେ ମାନସୀଙ୍କର ଅସହାୟତା ଅବସ୍ଥାରେ ସାହାଯ୍ୟର ହାତବଡାଇଥିଲେ  ରାଜକିଶୋର । ସାଙ୍ଗ ସାଥି ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଙ୍କ ବାରଣ ପରେ ବି ବିବାହ କରନ୍ତି ମାନସୀକୁ । ଯାହା ଦ୍ଵାରା ପରିବାରରୁ ବିତାଡିତ ହେବାକୁ ପଡେ ରାଜକିଶୋରଙ୍କୁ । ଏହା ପର ଠାରୁ ଦୁଃଖ ବଢିଯାଇଛି  ତାଙ୍କର  । ଉଭୟ ପତି ପତ୍ନୀ  ଶ୍ଵଶୁର ଘର ଚାନ୍ଦକୁଡା ଗ୍ରାମରେ  ଏକ  ଝାଟିମାଟି ପଲିଥିନ ପକାଯାଇଥିବା ଭଙ୍ଗା ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି   ।

  ଆର୍ଥିକ ଭାବେ ଦୁର୍ବଳ  ରାଜକିଶୋର ପତ୍ନୀକୁ ଦୁଇମୁଠା ଦାନାଦେବା ପାଇଁ ଦିନ ମଜୁରିକି ଆପଣେଇଛନ୍ତି  । ଦିନେ ମଜୁରି କରିବାକୁ ଗଲେ ୫ ଦିନ କୌଣସି କାମ ଧନ୍ଦା ମିଳିନଥାଏ ତାଙ୍କୁ । ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଓଳିଏ ଖାଇଲେ ଓଳିଏ ଓପାସ ରହିବାକୁ ପଡିଥାଏ ଉଭୟ ପତି ପତ୍ନୀଙ୍କୁ । ଏପଟରେ ଅନ୍ଧ ଓ ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଛାଡି ବାହାରକୁ କାମ କରିବାକୁ ଯିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ରାଜକିଶୋରଙ୍କ ପକ୍ଷେ । କାରଣ ରାଜକିଶୋର ଙ୍କ ବିନା ଘଡିଏ ମାନସୀଙ୍କର ଚଳିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ମାନସୀଙ୍କର ଖାଇବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିତ୍ୟକର୍ମ ରାଜକିଶୋରଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏତେ ହଇରାଣ ହରକତ ହେବା ପରେ ବି ଦିନେବି ମନଉଣା କରିନାହାନ୍ତି ରାଜକିଶୋର । ପତ୍ନୀ ମାନସୀର ସମସ୍ତ ସେବା କରିଚାଲିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହା ସମାଜ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ଏହା ଏକ ବଡ ଉଦାହରଣ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ ।   

ହେଲେ ବଡ ଦୁଖର ବିଷୟ ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ପାଲଟିଛି ସାତସପନ । ସରକାରୀ ସହାୟତରୁ ବଞ୍ଚିତ ଏହି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ  । ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ସକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ବିବାହ କଲେ ଆର୍ଥିକ  ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶୀ ଯୋଗାଇଦେବାର ସୁବିଧା ଥିବାବେଳେ ଏହି ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ମାନସୀ ଓ ରାଜକିଶୋର । ନା ଅଛି ରହିବା ପାଇଁ ଖଣ୍ଡିଏ ଭଲ ବାସଗୃହ ନା ପେଟକୁ ମୁଠାଏ ଦାନା ଦେବାପାଇଁ ଅର୍ଥ । ସେପଟରେ ମାନସୀ ଚାରିମାସର  ଗର୍ଭବତୀ । ଏପଟରେ ରାଜକିଶୋର ପରିବାର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ଵୀକାର କରୁନଥିବା ବେଳେ ରାଜକିଶୋର ର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଭଲ ନଥିବାରୁ  ମାନସୀକୁ ଧରି ବାରଦୁଆର ବୁଲିବାକୁ ପଡୁଛି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ କିପରି ଚଳିବେ ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ରାଜକିଶୋର । ତେଣୁ ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନ ଦୁର୍ଦ୍ଦିନ ରେ ଦିନ କାଟୁଥିବା  ପତି ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟ  ଶୀଘ୍ର ଦେବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଓ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ରାଜକିଶୋର ଅତି ପ୍ରଂଶସନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି , ସେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇବା ଦରକାର , ଯଥାଶୀଘ୍ର ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

କେବେ ମିଳୁଛି ଏହି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ମାନସୀ ଓ ରାଜକିଶୋର ଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା। ଏହା ସହ କେବେ ଦୂର ହେଉଛି  ତାକୁ ଏମାନଙ୍କର ଅପେକ୍ଷା । 

   Related Posts