Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୬ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆସିବ ଠକ ପ୍ରଜ୍ଞା, ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର : ୨୦୨୧ ପାଇଁ ନୀଳମଣି ଫୁକନ, ୨୦୨୨ ପାଇଁ କୌଙ୍କଣୀ ସାହିତ୍ୟିକ ଦାମୋଦେର ମୌଜଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ
  • ||

ଏମିତି ସହିଦଙ୍କୁ ନମନ…ସରିଥିଲା ଗୋଳାବାରୁଦ, ତଥାପି ରଣଭୂମିରେ ଶତ୍ରୁକୁ ଶେଷ ସମୟ ଯାଏଁ ଦେଖାଇଥିଲେ ପରାକ୍ରମ

26/07/2021 at 10:02 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୭: ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ ମୟୂର ବିହାରର ହନିଫ ପିଲାଦିନରୁ ବହୁତ ହୁସିଆର ଥିଲେ । ୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଉପରୁ ହଟିଯାଇଥିଲା ପିତାଙ୍କ ସାୟା । ହେଲେ ମାଆ ହେମା ଅଜିଜ ତାଙ୍କୁ ପିତାଙ୍କ ଅଭାବ ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଦେଇନଥିଲେ । ଦିଲ୍ଲୀର ଶିବାଜୀ କଲେଜରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିବା ସମୟରେ ହନିଫୁଦ୍ଦିନ ତାଙ୍କର ବହୁମୁଖୀ ପ୍ରତିଭା ହେତୁ ମିଷ୍ଟର ଶିବାଜୀ ଆଖ୍ୟା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ ।

୭ ଜୁନ୍ ୧୯୯୭ରେ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ସେ କମିଶନ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏହାର ଠିକ୍ ୨ ବର୍ଷ ପରେ, ୭ ଜୁନ୍ ୧୯୯୯ରେ, ସେ କାର୍ଗିଲର ତୁରତୁକ୍ ସେକ୍ଟରରେ ଭେର୍ଗାଟୀ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ସହ ଲଢିବା ସମୟରେ ସହିଦ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ସହିଦ କ୍ୟାପଟେନ ହନିଫଙ୍କ ସାନଭାଇ ନାଫିସ୍ ବୃତିରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ । ସେ ପ୍ରାୟ ୨୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ସେହି ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ମନେ ପକାଇ ଦୁଃଖ କରିବା ସହ ଗର୍ବିତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ।

ନାଫିସ୍ କୁହନ୍ତି ଯେ ହନିଫ୍ ଜଣେ ଅତି ଉଚ୍ଚକୋଟିର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ । ଯଦି ସେନାରେ ନଥାନ୍ତେ, ସେ ଜଣେ ମହାନ ସଂଗୀତକାର ହୋଇଥାନ୍ତେ । ମାତା ହେମା ଅଜିଜ ଜଣେ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଗାୟକ । ଏହା ହନିଫ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା । ରାଜପୁତାନା ରାଇଫଲ୍ସରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯିବାବେଳେ ସେ ଏକ ଜାଜ୍ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ଗଠନ କରିଥିଲେ । ସେ କାର୍ଗିଲର ନିଛାଟିଆ ଉପତ୍ୟକାରେ ନିଜ ସାଥୀ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଗୀତ ଗାଇ ଶୁଣାଉଥିଲେ ।

ସହିଦ କ୍ୟାପଟେନଙ୍କ ନାନି ଜଣେ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ । ହନିଫ ତାଙ୍କ ଜେଜେମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ । ସହିଦ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ତାଙ୍କ ଜେଜେମା’ଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖୁଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କାର୍ଗିଲର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ । କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ବରଫର ଏକ ସିଟ୍ ଦ୍ୱାରା ଆଚ୍ଛାଦିତ କାର୍ଗିଲ ଶିଖରରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସରିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଆଗକୁ ବଢି ଚାଲିଥିଲେ। ସେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଲଢେଇ କରୁଥିଲେ ।

କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ସେନା କାର୍ଗିଲର ତୁରତୁକ୍ ସେକ୍ଟରକୁ ହନିଫୁଦ୍ଦିନ ସବ୍ ସେକ୍ଟର ଭାବରେ ନାମିତ କରିଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସହୀଦ କ୍ୟାପଟେନ ହନିଫୁଦ୍ଦିନଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀର ମୟୂର ବିହାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରାସ୍ତା ଓ ବିଦ୍ୟାଳୟ ତାଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଛି । ଭାଇ ନାଫିସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ୨୦୦୦ ମସିହାରେ କ୍ୟାପଟେନ ହନିଫୁଦ୍ଦିନଙ୍କ ନାମରେ କୁଲୁରେ ଗରିବ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିଛନ୍ତି ।

   Related Posts