Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଆମେରିକାକୁ ଧମକ ଦେଲା ଅଲକାଏଦା, ‘ଯୁଦ୍ଧ ସରିନାହିଁ’ : ଲାଡେନର ମୃତ୍ୟୁ ଦିବସରେ ପୁଣି ରକ୍ତପାତ ପାଇଁ ଆତଙ୍କୀ ନେଲେ ଶପଥ

1/05/2021 at 9:43 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୧/୦୫: ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମାଟିରୁ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟ ଫେରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲେଣି । ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ୍ ଏନେଇ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି । ଏହାମଧ୍ୟରେ ଅଲକାଏଦା ଧମକ ଦେଇଛି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ବିଦେଶୀ ସୈନ୍ୟ ଫେରିବା ପରେ ବି ଯୁଦ୍ଧ ଶେଷ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛି ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନ ।

ଅଲକାଏଦାର ମୁଖ୍ୟ ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଡେନକୁ ଆମେରିକା ଠିକ୍ ୧୦ ବର୍ଷ ତଳେ ନିପାତ କରିଥିଲା । ଲାଦେନ ମୃତ୍ୟୁର ୧୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ଅଲକାଏଦା ଏହି ଧମକ ଦେଇଛି । ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଚି ଯେ, ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଇସଲାମିକ ଦେଶରୁ ବାହାର କରାଯିବ । ଏହାସହ ତାଲିବାନ-ଆମେରିକା ଚୁକ୍ତିରୁ ନିଜକୁ ଦୂରରେ ରଖିଛି ଅଲକାଏଦା । ଲଢେଇ ଏବେ ଶେଷ ହେବ ନାହିଁ । ଆମେରିକା ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ନିଜର ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନକରିବା ପାଇଁ ଏହା ଜାରି ରହିବ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ୟୁଏସ ଆର୍ମୀ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ପୁଣି ଅଲକାଏଦା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନ ଆହୁରି କହିଛି ଯେ, ଆମେରିକା ଆଫଗାନ ଭାଇଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ୟୁଏସ ପରାଜୟ ବରଣ କରିଛି । ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମାଟିକୁ ବିଦେଶୀଙ୍କ ହାତରୁ ରକ୍ଷା କରିଛି । ଅଲକାଏଦା କମାଣ୍ଡାରଙ୍କ କଥାରୁ ଜଣା ପଡୁଛି ଯେ, ତାଲିବାନ ଚୁକ୍ତିର ଖିଲାପ କରିପାରେ । ତାଲିବାନ ଆମେରିକା ଧୋକା ଦେଇପାରେ ।  ଆମେରିକା ହଟିଲେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପୁଣି ଇସଲାମିକ ଆତଙ୍କବାଦର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏପରି ଅନ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀସଙ୍ଗଠନକୁ ମଧ୍ୟ ଆଗକୁ ବଡିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଦେଇପାରେ । ଯାହା ଚିନ୍ତାଜନକ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts