Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||
  • କଟକ : ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆସି କଟକ ଷ୍ଟେସନରେ ଯବାନ ନିଖୋଜ, ସ୍ବିଚ୍ ଅଫ୍ ଆସୁଛି ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଝାରସୁଗୁଡା କୋଲାବିରା ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଭାଙ୍ଗିଲେ ଘର ପାଚେରୀ
  • ||

ଆମେରିକୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି- ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ଔଷଧ

2/04/2020 at 8:59 AM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୨।୪: ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ପାଣ୍ଡେମିକ୍ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ଆମେରିକୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଟିମ୍ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଛନ୍ତି । ଡକ୍ଟର ଯାଦବ ଗ୍ଲାନଭିଲେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ, SARS ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଭାଇରସ୍ ବିରୋଧରେ ବ୍ୟବହୃତ କରାଯାଇଥିବା କେତେକ ଆଣ୍ଟିବଡିର ବ୍ୟବହାର କରି ସେ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

ଡେଲି ମେଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଡାକ୍ତର ତଥା ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁଟେଡ୍ ବାୟୋର ସିଇଓ ଡକ୍ଟର ଜ୍ୟାକବ ଗ୍ଲାନଭିଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା କହିବାକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖୁସିର ବିଷୟ ଯେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କାମ ଶେଷ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ନିକଟରେ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଆଣ୍ଟିବଡି ଅଛି ଯାହା କରୋନା ବିରୋଧରେ କାମ କରିପାରିବ ।

ରେଡିଓ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ସମୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଟିମ୍ SARS ବିରୋଧରେ ୨୦୦୨ରେ ବ୍ୟବହୃତ ୫ଟି ଆଣ୍ଟିବଡି ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ଏହି ଆଣ୍ଟିବଡି ମାଧ୍ୟମରେ ସେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ (COVID-19) ର ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି । SARS-CoV-2 ଏବଂ COVID-19 ସମାନ ଶ୍ରେଣୀର ଭାଇରସ୍ ।

ଆମେରିକୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭର୍ସନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ସେଗୁଡିକ ମ୍ୟୁଟେଟ୍ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ନୂତନ ଆଣ୍ଟିବଡିର ପରୀକ୍ଷଣ ମନୁଷ୍ୟ ଶରୀରରେ କରାଯିବା ପରେ ଏହାକୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିରୋଧରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସିକୁ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ପଠାଯାଇପାରିବ ।

ଡକ୍ଟର ଜ୍ୟାକବ ଗ୍ଲାନଭିଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକ ଏସ-ପ୍ରୋଟିନ୍ସକୁ ବାନ୍ଧନ୍ତି ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିପାରେ, ତେଣୁ ସେ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟବହୃତ ଆଣ୍ଟିବଡି ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି ।

ଯଦି ଏହି ଆଣ୍ଟିବଡି ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ସ୍ବଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ପ୍ରକୃତ ଟୀକା ଲୋକଙ୍କୁ ଜୀବନବ୍ୟାପି ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏକ ସ୍ବଳ୍ପକାଳୀନ ଟୀକା ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇପାରେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ୯,୩୫,୯୫୭ ଲୋକ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ବାରା ୪୭,୨୪୫ ଜଣ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଭାରତରେ ୧୯୯୮ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୫୮ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

   Related Posts