Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ଵାଦ’ ପ୍ରଭାବ: ଆସନ୍ତାକାଲି ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ଆମେରିକାର ଘାତକ MQ-9 ରିପର ଡ୍ରୋନ୍‌, ଇରାନୀ କମାଣ୍ଡର ସୁଲେମାନୀକୁ କରିଥିଲା ନିହତ

5/01/2020 at 12:25 PM

ଓ୍ବାସିଂଟନ ୦୫।୦୧: ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଇରାକର ରାଜଧାନୀ ବାଗଦାଦ୍‌ରେ ଆମେରିକା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରି ଇରାନର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କମାଣ୍ଡର ଜେନେରାଲ କାସିମ ସୁଲେମାନୀକୁ  ନିହତ କରିଥିଲା । ଇରାନୀ ଜେନେରାଲ ସୁଲେମାନୀ ଯେତେବେଳେ ବାଗଦାଦ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏୟାପୋର୍ଟରୁ ବାହାରୁଥିଲା, ଠିକ୍ ସେହି ସମୟରେ ଆମେରିକା ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ଇରାନର ଶକ୍ତିଶାଳୀ କମାଣ୍ଡର ଜେନେରାଲ ସୁଲେମାନୀଙ୍କୁ ନିହତ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା  MQ-9 ରିପର ନାମକ ଏକ ଡ୍ରୋନର ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା  ।

ଆମେରିକାର ଏହି ଡ୍ରୋନ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଘାତକ ଅସ୍ତ୍ର । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ମିଶନରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ଆମେରିକା ଏୟାଫୋର୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପ୍ରକାର ଡ୍ରୋନକୁ କୌଣସି ବଡ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ଡ୍ରୋନ୍ ୧,୧୫୦ ମାଇଲ ଗତି କରିବା ସହ ୫୦ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡାଣ ଭରିପାରେ ।

MQ-9 ରିପର ଡ୍ରୋନରେ ସୂଦୂରପ୍ରସାର ସେନ୍‌ସର, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଯୋଗାଯୋଗ ସିଷ୍ଟମ, ସୂକ୍ଷ୍ମତାର ସହ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରଖାଯାଇପାରିବ । ୪,୯୦୦ ପାଉଣ୍ଡ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଡ୍ରୋନରେ୨,୨୦୦ଲିଟର ତେଲ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି ଡ୍ରୋନ୍ ଏକା ସାଙ୍ଗରେ ୪,୭୬୦ କିଲୋ ଓଜନ ବହନ କରିବା ସହ ପ୍ରତିଘଣ୍ଟା ୨୩୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଉଡାଣ ଭରିପାରେ । ଏହି ଡ୍ରୋନ୍‌କୁ ନଜର ରଖିବା, ତଲାସୀ ଅଭିଯାନ, ରିଲିଫ୍ ମିଶନରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

MQ-9 ରିପର ଡ୍ରୋନ୍ ୨୦୦୭ରୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ଡ୍ରୋନ୍‌ର ଲମ୍ବା ୬୬ଫୁଟ୍ ରହିଛି ।  MQ-9 ରିପର ଡ୍ରୋନ୍‌ର ଦାମ୍‌ ୬୪.୨ ମିଲିୟନ ଡଲାର ବା ୪୬୦ କୋଟି ୭୦ଲକ୍ଷ ୫୬ହଜାର ୨୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି । MQ-9 ରିପର ଡ୍ରୋନ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍‌କୁ ସଠିକ୍ ରୂପେ ଧ୍ବଂସ କରିବାରେ ପାରଙ୍ଗମ ରହିଛି । ଏହି ଡ୍ରୋନ୍‌ରେ ହେଲିଫାୟର ମିସାଇଲ କ୍ଷେପଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଡ୍ରୋନ୍‌ରେ ଜଣେ ପାଇଲଟ୍ ଓ ଜଣେ ସେନ୍ସର ଅପରେଟର ବସିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ରହିଛି ।

   Related Posts