Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଇରାନକୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଧମକ, ‘ଜଣେ ବି ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ପ୍ରତିଆକ୍ରମଣ ହଜାରେ ଗୁଣା ହେବ’

16/09/2020 at 7:39 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬।୦୯: କିଛି  ଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ଆମେରିକା-ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା । ଇରାନ ସେନା କମାଣ୍ଡର କାସିମ୍‌ ସୁଲେମାନୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଉଭୟ ଦେଶଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଘୋଷିତ ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଏଥିରେ ଶିଥିଳ ପଡିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ପୁଣି ଥରେ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ବାକ୍‌ଯୁଦ୍ଧ ।

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଇରାନ୍‌କୁ ଚେତାବନୀ ଦେବା ସହ ଏହି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଆମେରିକା ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଇରାନ୍‌ ଯୋଜନା କରେ, ତେବେ ଇରାନକୁ ପରିମାଣ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ । ଇରାନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣର ୧୦୦୦ଗୁଣା ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଆମେରିକା ।

ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଆମେରିକାର ଆକ୍ରମଣରେ ଇରାନ ସୈନ୍ୟ କମାଣ୍ଡର କାସିମ୍‌ ସୁଲେମୀନଙ୍କ ନିହତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଇରାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ବୋଲି କିଛି ଅନ୍ତର୍ଜୀତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ଚାଲୁଥିଲା । ଯାହାପରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏପରି ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଇରାନ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଆମେରିକା ରାଜଦୁତଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରଚୁଛି ବୋଲି ଖବର ଆସିଥିଲା  । ଏହାପରେ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବେ ତେହେରାନକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଇରାନ କାସିମ ସୁଲେମାନୀର ହତ୍ୟାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଆମେରିକା କିମ୍ବା ଆମେରିକାର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ , ତେବେ ଇରାନର ଆକ୍ରମଣର ଜବାବରେ ଆମେରିକା ୧୦୦୦ଗୁଣା ବଡ଼ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ।

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଖବର ଆସୁଛି କି ଇରାନ କୁଆଡେ କାସିମ୍‌ ସୁଲେମାନୀର ହତ୍ୟାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ (ଆମେରିକା ରାଜଦୂତଙ୍କୁ) ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଛି । କାସିମ୍‌ ସୁଲେମୀନଙ୍କ ହତ୍ୟା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆମେରିକୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଆକ୍ରମଣ ଓ ହତ୍ୟା ରୋକିବା ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିଲା ।  

   Related Posts