Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜାସନ ରୟ ଓ ଓ୍ଵିଲିୟମସନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ଲଗାତାର ପରାଜୟ ପରେ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ହରାଇ ବିଜୟର ସ୍ଵାଦ ଚାଖିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ବିଜାପୁର ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପ ଉପରେ ନକ୍ସଲ ହମ୍‌ଲା, ଜାରି ରହିଛି ଗୁଳି ବିନିମୟ
  • ||
  • ନ୍ୟୁଜ7ରେ ପୁଣି ଆାରମ୍ଭ ହେବ ‘ହଟସିଟ୍ ’, ସିଜନ-୨ରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବେ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି
  • ||
  • ଆଞ୍ଜେଲା ମାର୍କେଲଙ୍କ ଯୁଗ ଶେଷ ! ଜର୍ମାନ ନିର୍ବାଚନରେ ଖୁବ୍ କମ ଭୋଟରେ ହାରିଲା ମାର୍କେଲଙ୍କ ପାର୍ଟି, କ୍ଷମତା ଡୋର ସୋସିଆଲ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସଙ୍କ ହାତକୁ ଯିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ଗୁଲାବ’ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟର ହୋଇନି ବେଶୀ ପବନ, କୋରାପୁଟ ଓ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା : SRC
  • ||
  • କାଲିମେଳା : ରାସ୍ତାରେ ଚାଲୁଛି ୨ରୁ ୩ଫୁଟ ବର୍ଷାଜଳ, ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ବରେ ଅଟକିଛି ଯାନବାହାନ
  • ||
  • ମୋହନା : ଗଜପତିରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଲା ‘ଗୁଲାବ’, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଛ ପଡି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ : ୪୦ ତମ ଲିଗ୍‌ ମୁକାବିଲାରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଓ ରାଜସ୍ଥାନ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ବଣୁଆ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ମଞ୍ଚାରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଘରକୁ ଯିବାବେଳେ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଧସିଲା ମାଟି ଅତଡା, ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||

ଚୀନ୍‌ର ହରକତରେ ଅତିଷ୍ଠ ହେଲାଣି ଆମେରିକା, ନେଇପାରେ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ, ଭାରତ ସମେତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଜାପାନଠୁ ଲୋଡିଲା ସମର୍ଥନ

1/09/2020 at 10:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୧|୦୯:   ଚୀନର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଅତିଷ୍ଠ ହେଲାଣି ଆମେରିକା । ଏବେ ଡ୍ରାଗନ୍ ବିରୋଧରେ କିଛି ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଯାଉଛି । ଭାରତ, ଜାପାନ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ସହ ହାତ ମିଳାନ୍ତୁ ବୋଲି ୟୁଏସ ଚାହୁଁଛି ।

ଆମେରିକା ଚାହୁଁଛି ଯେ, ଚୀନକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ନର୍ଥ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ଟ୍ରିଟି ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ ଭଳି ଏକ ମେଣ୍ଚ କରନ୍ତୁ । ଏଥିରେ ଚାରୋଟି ଦେଶ ସାମିଲ ହୁଅନ୍ତୁ । ଏହାର ବୈଠକ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହେବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ଫଳରେ ଏହି ମେଣ୍ଟର ରୂପରେଖ ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇପାରିବ ।

ଆମେରିକାର ଉପ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଷ୍ଟିଫେନ୍ ବିଗନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚାରୋଟି ଦେଶର ବୈଠକ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଆମେରିକା ଚାହେଁ ଯେ, ଏହି ଚାରି ଦେଶ ମିଳିତ ଭାବେ ଚୀନକୁ ସାମ୍ନା କରନ୍ତୁ । ବିଗନ୍ ଏହା ୟୁଏସ-ଇଣ୍ଡିଆ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ପାର୍ଟନରସିପ୍ ଫୋରମରେ କହିଛନ୍ତି ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ଓ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ମଜବୁତ ଢାଞ୍ଚାର ଅଭାବ ରହିଛି । ଆମେରିକା ପାଖରେ ନାଟୋ କିମ୍ବା ୟୁରୋପୀୟ ସଙ୍ଗଠନ ଭଳି କୌଣସି ମଜବୁତ ସଙ୍ଗଠନ ନାହିଁ। ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଦେଶ ନାଟୋର ସଦସ୍ୟତା ନେବା ବଦଳରେ ସ୍ଥିର ରହିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । କୌଣସି ଦେଶର ମନମାନୀକୁ ରୋକିବାକୁ ହେଲେ ଏପରି ମେଣ୍ଟ ଓ ସନ୍ତୁଳନ ରଖିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts