Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ରେ ଉଡିଲା ଚେନ୍ନାଇର ବିଜୟ ବାନା, କେକେଆରକୁ ୨୭ ରନରେ ହରାଇ ଚତୁର୍ଥ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧିନାୟକ ରହିବେ ସିଦ୍ଧୁ, ରାହୁଲଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ଫେରାଇ ନେଲେ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର
  • ||
  • ସିଙ୍ଘୁ ବର୍ଡରରେ ଜଣେ ନିହଙ୍ଗଙ୍କ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ, ଯୁବକଙ୍କ ହତ୍ୟାର ୧୫ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ପ୍ରଥମ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ପଣ୍ଡାଲ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତକୁ ଦେଲେ ଏହି ପରାମର୍ଶ
  • ||
  • ପୁଞ୍ଛରେ ଯବାନ-ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ୫ଦିନରେ ୭ ଯବାନ ସହିଦ: ରାଜପଥ ବନ୍ଦ, ଅପରେସନ୍ ଜାରି
  • ||
  • ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରୁ ଏକାଦଶ, ୨୫ରୁ ଖୋଲିବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ: ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ୨୫୦ ଲିଟର ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା: ଯୁବକଙ୍କ ଗଳା କାଟି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ : ଘଉଡାଇଲା ବେଳେ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ସାଇକେଲରେ ଯାଉଥିଲେ କକା-ପୁତୁରା, ଟାଣି ଆଣି ଦଳିଦେଲା ହାତୀ
  • ||

୨୯ ହଜାର ଅରବ ଡଲାରର ଋଣଭାର ତଳେ ଦବି ରହିଛି ଆମେରିକା, ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାର ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ଟ୍ରେଜେରୀ ସେକ୍ରେଟାରୀ

5/10/2021 at 7:33 PM

ଓ୍ଵାଶିଂଟନ ୦୫।୧୦: ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ ସୁପର ପାଓ୍ଵାର କୁହାଯାଉଥିବା ଆମେରିକା ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାର ପୁଣି ଥରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରେ। ଏହାର କାରଣ ଆମେରିକା  ୨୯ ହଜାର ଅରବ ଡଲାରର ଋଣଭାର ତଳେ ଦବି ରହିଛି । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଏଏଫପି ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା ଲାଗିପାରେ। ଆମେରିକାର ଟ୍ରେଜେରୀ ସେକ୍ରେଟାରୀ ଜେନେଟ୍ ଲୁଇସ୍ ୟେଲେନ ଚେତାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଆମେରିକା ଋଣରେ କୌଣସି ଡିଫଲ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ତେବେ, ପୁଣି ଥରେ ଆମେରିକାରେ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାର ସମ୍ମୁଖିନ ହୋଇପାରେ।

ୟେଲେନ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାକୁ ଋଣଭାରକୁ ନେଇ ଚେତାଇଥିଲେ। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯଧି କଂଗ୍ରେସ ଆମେରିକା ଋଣ ପରିଶୋଧ ଉପରେ ଉଚିତ୍ ଧ୍ୟାନ ନଦିଏ ତେବେ ଆମେରିକା ଆଉ ଏକ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାର ସାମ୍ନା କରିପାରେ।

ଆମେରିକା ଉପରେ ରହିଛି ୨୯ ହଜାର ଅରବ ଡଲାରର ଋଣ

ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆମେରିକା ଉପରେ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଋଣଭାର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଆମେରିକା ମୋଟ୍ ୨୯ ହଜାର ଅରବ ଡଲାରର ଋଣଭାର ବୋଝ ତଳେ ଦବି ରହିଛି। ଆମେରିକା ସାଂସଦ ଆଲେକ୍ସ ମୁନି କହିଛନ୍ତି, ଆମର ଋଣ ୨୯୦୦୦ ଅରବ ଡଲାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ଆମେରିକାର ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ଋଣଭାର ଅଧିକ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।

ଆମେରିକାକୁ ଋଣ ଦେବା ମାମଲାରେ ଚୀନ ଏବଂ ଜାପାନ ସବୁଠୁ ଉପରେ ଅଛନ୍ତି। ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାକୁ ୨୧୬ ଅରବ ଡଲାରର ଋଣ ଦେଇଛି। ସାଂସଦ ମୁନିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନର ଆମେରିକା ଉପରେ ୧୦୦୦ ଅରବ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଋଣ ବକେୟା ରହିଛି। ସେହି ପରି ଜାପାନର ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ଉପରେ ୧୦୦୦ ଅରବ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଋଣ  ବକେୟା ରହିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଆମେରିକାକୁ ବ୍ରାଜିଲର ୨୫୮ ଅରବ ଡଲାରର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଓବାମା କାଳରେ ଦୁଇ ଗୁଣ ହେଲା ଋଣ

୨୦୦୦ ମାସିହାରେ ଆମେରିକା ଉପରେ ୫୬୦୦୦ ଅରବ ଡଲାର ଋଣ ରହିଥିଲା। ଓବାମାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଏହା ଦୁଇ ଗୁଣ ବଢିଥିଲା। ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି  ଜୋ ବାଇଡେନ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ୧୯୦୦ ଅରବ ଡଲାର କୋଭିଡ୍  ୧୯ ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଯଦ୍ଵାରା ଏହି ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଆସିଥିବା ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା କରାଯାଇ ପାରିବ। ମୁନି ଏବଂ ବିରୋଧୀ ସାଂସଦ ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍‌ର ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ମୁନି କହିଛନ୍ତି, ଓବାମାଙ୍କ ଆଠ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଆମେରିକା ଉପରେ ଋଣଭାର ଦୁଇ ଗୁଣ ବଢି ଯାଇଥିଲା। ଆଜି ଆମେ ଏହାକୁ ଆହୁରି ବଢାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଋଣ ଏବଂ ସକଳ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ(ଜିଡିପି)ର ଅନୁପାତ  ନିୟନ୍ତ୍ରଣ  ବାହାରେ ରହିଛି।

   Related Posts