Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନାଲରୁ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • ହାତ ଛାଡିଲେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝି, କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ଦେଲେ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ୨ ମୃତ ଓ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ : କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଶିଶୁଙ୍କୁ ଟିକା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ, ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବ କେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଗସ୍ତ, ବିଏସକେଓ୍ୱାଇ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନର କରିବେ ଶୁଭାରମ୍ଭ
  • ||
  • ୨୬ ଯାଏଁ ଶୁଖିଲା ପାଗ : ଧିରେଧିରେ କମିବ ରାତି ତାପମାତ୍ରା, ସକାଳେ କୁହୁଡି
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ଭୋର୍‌ରେ ଡେମୋ ଦେଖାଇଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||

ଚାଇନାକୁ ଚେକ୍ ଦେବେ ଆମେରିକା ଓ ତାଇଓ୍ୱାନ, ଭାଙ୍ଗିବ ବେଜିଂର ଦର୍ପ

15/04/2021 at 1:38 PM

ତାଇପୋଇ, ୧୫/୪:  ଚାଇନାକୁ କାଉଣ୍ଟର ଦେବାକୁ ତାଇଓ୍ୱାନର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରଣନୀତି । ଆମେରିକା ସହ ମିଳିତ ଭାବେ ଚୀନକୁ ଦେବ ଚେକ୍ । ଏନେଇ ତାଇଓ୍ୱାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସାଇଇଙ୍ଗ୍ ଓ୍ୱେନ୍ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି । ଆମେରିକା ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ତାଇପୋଇ ଗସ୍ତ ବେଳେ ଉଭୟ ଦେଶ ଏକାଠି ହୋଇ ଚୀନର ଆଧିପତ୍ୟକୁ ଚେକ୍ ଦେବା ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ନେଇ ସେ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ, ୟୁଏସ ସିନେଟର୍ କ୍ରିସ୍ ଡୋଡ୍, ପୂର୍ବତନ ଡେପୁଟୀ ସେକ୍ରେଟାରୀ ରିଚାର୍ଡ ଆର୍ମିଟେଜ୍ ଓ ଜେମସ୍ ଷ୍ଟେନବର୍ଗ ତାଇପୋଇ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ବିଶ୍ୱକୁ ଆମେରିତା ତାଇଓ୍ୱାନ ସହ ସଦାବେଳେ ରହିଥିବା ନେଇ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଓ୍ୱେନ୍ ଆମେରିକୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ବୈଠକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚାଇନାର ଗତିବିଧି ଆଞ୍ଚଳିକ ଶାନ୍ତି ଭଙ୍ଗ କରୁଛି । ଏହାକୁ ରୋକାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ । ତାଇଓ୍ୱାନ ଆମେରିକା ଭଳି ସମାନ ବିଚାରଧାର ଦେଶ ସହ କାମ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ।ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଉଭୟ ଦେଶ ଏକାଠି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ବୈଠକ ସମ୍ପୂର୍ଣଣ ଭାବେ ଫେସବୁକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଲାଇଭ୍ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେରିକା ସହ ଅତିଶୀଘ୍ର ବାଣିଜ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ତାଇଓ୍ୱାନ ହେଉଚି ଚୀନର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ । ତାଇଓ୍ୱାନ ଚୀନଠୁ ଅଲଗା ହୋଇତିବା ଦାବି କରୁଥିବା ବେଳେ ଚୀନ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ମାନୁନାହିଁ । ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ତାଇଓ୍ୱାନକୁ ଆକ୍ରମଣର ଭୟ ଦେଖାଉଚି ବେଜିଂ । ଆମେରିକା ତାଇଓ୍ୱାନକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦେଶ ଭାବେ ଘୋଷଣା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛି । ଆମେରିକୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ତାଇଓ୍ୱାନ ଗସ୍ତ ଚାଇନାକୁ ଚେତାବନୀ ସଦୃଶ ବୋଲି ୟୁଏସର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଚାଇନା ବୁଧବାର ତାଇଓ୍ୱାନ ନିକଟରେ କରିଥିବା ନିଜର ସମରାଭ୍ୟାସକୁ ସାଧାରଣ କହିବା ସହ ଓ୍ୱେନଙ୍କ ସହ ୟୁଏସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବୈଠକ ଅଧିକ ତିକ୍ତତା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି କହିଛି ।

   Related Posts