Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଜିଓ ପାଇଁ ମାଲାମାଲ ମୁକେଶ: ଗୁଗଲର ସହ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଓ ଟେସଲାର ଏଲନ ମସ୍କଙ୍କୁ ଟଙ୍କାରେ ଟପିଲେ, ହେଲେ ଦୁନିଆର ଷଷ୍ଠ ଧନୀ

14/07/2020 at 8:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୦୭: ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଦୁନିଆର ଷଷ୍ଠ ସବୁଠୁ ବଡ ଧନଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତି  ହୋଇଛନ୍ତି। ଭାରତ ଓ ଏସିଆରେ ସେ ପୂର୍ବରୁ ସବୁଠୁ ବିତ୍ତଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେ ଗୁଗଲର ସହ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଲେରି ପେଜଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ବ୍ଲୁମର୍ଗର ଅରବପତି ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ମୋଟ୍‌ ସଂପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ୭୨.୪ ଅରବ ଡଲାର। ସୋମବାର ରିଲାଏନ୍ସର ଅଂଶଧନରେ ୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହେବାରୁ ଅମ୍ବାନୀ ତାଲିକାର ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ରିଲାଏନ୍ସର ଅଂଶଧନ ବୃଦ୍ଧିର ଫାଇଦା ମିଳିଛି। ଏପରିକି ଆମେରିକା ଘରୋଇ ପୁଞ୍ଜି ବଜାରରେ ହ୍ରାସ ହେବା ତାଙ୍କୁ ଫାଇଦା ଦେଇଛି। ଆମେରିକା ଘରୋଇ ପୁଞ୍ଜି ବଜାରରେ ହ୍ରାସ ହେବାରୁ ଗୁଗଲର ସହ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଲେରି ପେଜଙ୍କ ସଂପତ୍ତି ୭୧.୬ ଅରବ ଡଲାରକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଗୁଗଲର ସଂସ୍ଥାପକ ସେରଜେ ବ୍ରିନଙ୍କ ସଂପତ୍ତି ୬୯.୪ ଅରବ ଡଲାର ହୋଇଛି।

ସବୁ ବଡ ବଡ ଉଦ୍ୟୋଗପତିଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଲେ ଅମ୍ବାନୀ

ଟେସଲାର ଏଲନ ମସ୍କ ମଧ୍ୟ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ମୁକାବିଲାରେ ପଛରେ ପଡି ଯାଇଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଓ୍ଵର୍କସାୟର ସିଇଓ ତଥା ଦୁନିଆର ବଡ ନିବେଶକ ଓ୍ଵାରେନ ବଫେଟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ପକାଇ ଅରବପତି ତାଲିକାର ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ମାସରେ କାରବାରରେ ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀଜ କ୍ରମାଗତ ଗ୍ରୋଥ କରି ଚାଲିଛି। ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀଜର ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ୧୩ କମ୍ପାନୀ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଫେସବୁକ ବି ସାମିଲ। ଏହି ସବୁ ନିବେଶରେ ଅମ୍ବାନୀ ୧,୧୮,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts