Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶଙ୍ଖ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ଯୁବକ ନିଖୋଜ, ୪ ଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ତାଳପଦର ବିଜୁ ସେତୁ ଭୁଶୁଡିବା ଘଟଣା: ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଏସ୍‌ଡିଓ ଅସିତ ପାତ୍ର ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୦ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୩୧୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫,୧୪୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ; ୬ ମୃତ , ୧୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||

ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠକୁ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମହାକାଶଚାରୀ ପଠାଇବେ ଆମାଜାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍, ସେୟାର କଲେ ରକେଟ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଟେଷ୍ଟିଂ ଭିଡିଓ

5/12/2020 at 4:26 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ,୦୫/୧୨:   ଆମାଜନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜେପ୍ ବେଜୋସଙ୍କ ଏରୋସ୍ପେସ୍ କମ୍ପାନୀ ବ୍ଲୁ  ଅରିଜିନ୍ ନିଜର ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । କମ୍ପାନୀ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମହାକାଶଚାରୀ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଛି । ଏହି ମିଶନରେ କମ୍ପାନୀ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ପ୍ରଥମ ମହାକାଶଚାରୀ ପଠାଇ ଏକ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନା କରିବ ।

ଏଥିପାଇଁ ମହାକାଶଯାନର ରକେଟ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଛି । ଯାହା ମହିଳା ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠକୁ ନେବ । ଏହି ପରୀକ୍ଷଣର ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଭିଡିଓରେ ରକେଟ୍ ଇଞ୍ଜିନରୁ କିପରି ରଙ୍ଗୀନ ଆଲୋକ ଓ ଶିଖା ବାହାରୁଛି ତାହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ବେଜୋସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ହେଉଛି ବିଇ-୭ ଇଞ୍ଜିନ୍ । ଯାହାର କାର୍ଯ୍ୟ ଅଧିକ ଉନ୍ନତମାନର । ଏହାର ଇଞ୍ଜିନରେ ତରଳ ଉଦଜାନ ଓ ଅମ୍ଳଜାନ ରହିଛି । ଯାହା ୧୦୦୦ ପାଉଣ୍ଡ ଫୋର୍ସ ଥ୍ରଷ୍ଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ । ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ବେଳେ ଏହାର ଥଷ୍ଟ୍ର ପାଓ୍ୱାର ୨୦୦୦କୁ ଖସି ଆସିବ । ଥଷ୍ଟ୍ ପାଓ୍ୱାରର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ଶକ୍ତିର ବିପରୀତରେ ଗତି କରିବାର ଶକ୍ତି । ଏହା ହ୍ୟୁମାନ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ସିଷ୍ଟମକୁ ମଧ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରିପାରିବ ।

ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍ ନାସା ସହ ମିଳିତଭାବେ ଏହି ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛି । ୨୦୨୪ସୁଦ୍ଧା ଏହା ସଫଳ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଜେଫ୍ ଯେଉଁ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ତାହା ଆଲାବାମାରେ ଥିବା ନାସାର ସ୍ପେସ୍ ଫାଇଟ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଛି । ଏହ ପରୀକ୍ଷଣ ୧୨୪୫ ସେକେଣ୍ଡ୍ ପାଇଁ କରାଯାଇଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଏରୋସ୍ପେସ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରୁଛି । ୨୦୨୪ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶନ ସଫଳ ହେବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ଆଶା ରଖିଛି ।

   Related Posts