Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନାକରେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଡିସିଜିଆଇର ମଞ୍ଜୁରୀ, ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ କରିବ କ୍ଲିନିକଲ ଟ୍ରାଏଲ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୬୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦୫୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୬୨୨୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ: ବଲୁଚିସ୍ତାନ ଚେକ୍ ପୋଷ୍ଟ ଉପରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା, ୧୦ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଲ୍ୟାମ୍ପ୍ସ ଏମ୍‌ଡି, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଭି. ଅନନ୍ତ ନାଗେଶ୍ୱରନ ହେବେ ଭାରତର ଆଗାମୀ ମୁଖ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ପରାମର୍ଶଦାତା, ଅତିଶୀଘ୍ର ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନରେ ପଶି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କଟୁରୀରେ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଛଡାଇନେଲେ ୭୦ହଜାର ଟଙ୍କା
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଚାଲାଣ ବେଳେ ୧୪ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଷ୍ଟେସନ ଯିବା ବାଟରେ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୩ ଦିନ ଯାଏଁ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ୬ ଜିଲ୍ଲା ବେଶୀ ଥରିବ
  • ||

ଜୋମାଟୋ ଓ ସ୍ୱିଗି ପରେ ଦେଶରେ ଅନଲାଇନ ଫୁଡ ଡେଲିଭର ସେବା ଆରମ୍ଭ କଲା ଆମାଜନ

21/05/2020 at 8:25 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୦୫ : ଆମାଜନ ଭାରତରେ ଅନଲାଇନ ଫୁଡ ଡେଲିଭରି ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି | ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଫୁଡ ଡେଲିଭରି ସଂସ୍ଥା ଜୋମାଟୋ ଓ ସ୍ୱିଗି କରୋନା ଯୋଗୁଁ କ୍ଷତି ସହିବା ପରେ ଫୁଡ ଡେ଼ଲିଭର ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ କମ କରିଦେଇଛନ୍ତି | ସେହିଭଳି ଉବେର ଇଟ ମଧ୍ୟ ଫୁଡ ଡେ଼ଲିଭର ସେବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି |

ଭାରତରେ ୬.୫ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିଥିବା ଏହି ଇ-କମର୍ସ ସଂସ୍ଥା ଆମାଜନ ଆଜି ବାଙ୍ଗାଲୋରର କିଛି ଅଂଶରେ ଫୁଡ ଡେ଼ଲିଭର ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି | କମ୍ପାନୀ ଗତ ବର୍ଷ ଭାରତରେ ଏହି ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲା କିନ୍ତୁ କିଛି କାରଣବଶତଃ ଏହା ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ଯାଏଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା | ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷରେ ଭାରତ ସରକାର ଜାରି କରିଥିବା ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକ ଡାଉନ ମଧ୍ୟରେ ଏହାକୁ ଆହୁରି ଆଗକୁ ସ୍ଥଗିତ କରାଯାଇଥିଲା |

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ କମ୍ପାନୀ ବାଙ୍ଗାଲୋରର କିଛି ଚୟନ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ସହଭାଗୀମାନଙ୍କ ସହ ଫୁଡ ଡେ଼ଲିଭର ସେବା ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​ବୋଲି ଟେକ୍ କ୍ରଞ୍ଚ ଫେବୃଆରୀ ଶେଷରେ ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା |

ଆମାଜନ ମୁଖପାତ୍ର ଟେକ୍ କ୍ରଞ୍ଚକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଗ୍ରାହକମାନେ ଅନେକ ସମୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଜରୁରୀ ଜିନିଷ କିଣିବା ବ୍ୟତୀତ ଆମାଜନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟ ଅର୍ଡର କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି |  ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ସମସ୍ତେ ଘରେ ଥିବା ସମୟରେ ଫୁଡ ଡେ଼ଲିଭର ସେବା ଯୋଗାଇବା ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି |

ଜୋମାଟୋ ଓ ସ୍ଵିଗି ପରେ ଫୁଡ ଡେ଼ଲିଭର ସେବା ଆମାଜନ ପାଇଁ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ | ୧୧ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କମ୍ପାନୀ ଉବର ଇଟ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ଭାରତରେ ବ୍ୟବସାୟ ହାସଲ କରିଥିଲା ​​| ନୂତନ ଗ୍ରାହକ ହାସଲ କରିବା ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଜୋମାଟୋ ଓ ସ୍ଵିଗି ପ୍ରତି ମାସରେ ୧୫ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି କରିଛନ୍ତି |

ଗତ ଏକ ମାସରେ ସ୍ଵିଗି ପାଖାପାଖି ୨ ହଜାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଚାକିରୀରୁ ବାହାର କରିଦେଇଛି ଏବଂ ଜୋମାଟୋ ପାଖାପାଖି ୫୨୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଚାକିରୀରୁ ଚହାହଟେଇ କରିଛି | କାରଣ କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ଲୋକେ ସଚେତନତା ଅବଲମ୍ବନ କରି ଅନଲାଇନ ଖଦତ୍ତ ଅର୍ଡର କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି | ଯାହାଫଳରେ କମ୍ପାନୀର ବହୁତ କ୍ଷତି ହୋଇଛି | ଆଜି ଉଭୟ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ନିଜ ନିଜ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ 1 ମିଲିୟନରୁ କମ୍ ଅର୍ଡର ଦେଖୁଛନ୍ତି, ଯାହାକି ପ୍ରାୟ 3 ନିୟୁତରୁ ଏହି ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରୁଥିଲେ |

   Related Posts