Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ନା କଲର ନା କେମିକାଲ, କେଶ କଳାକରିବାର ଜାଣନ୍ତୁ ସହଜ ଉପାୟ

5/03/2020 at 6:38 PM

କେଶ କଳାକରିବାକୁ ଲୋକେ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀର କଲର କିଣୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣା ଘରେ ପାଣି ସଫା କରିବା ଲାଗି ଆମେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଫିଟ୍‌କିରିରେ ଘନ କଳା କେଶ ମିଳିପାରିବ। ଏଥିରେ ନା ରହିଛି କେମିକାଲ ନା ଅଛି ରଙ୍ଗ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କଲେ ଶରୀର ଉପରେ କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବି ନଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ଫିଟକିରିରେ କେଶ କଳା ହୁଏ।

ଏଥିଲାଗି ଆପଣଙ୍କୁ ଫିଟକିରି ସହ ଗୋଲାପ ଜଳ ବି ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଫିଟକିରି ଟେଳାରୁ କିଛି ଭାଙ୍ଗି ଚୁନା କରିଦିଅନ୍ତୁ। ଏହି ଚୁନାକୁ ଗୋଲାପ ଜଳରେ ଭିଜାନ୍ତୁ। ଫିଟକିରିଚୁନା ଗୋପାଲ ଜଳରେ ମିସିଯିବା ପରେ ଏହି ଜଳକୁ କେଶରେ ଲଗାଇଦିଅନ୍ତି। କେଶକୁ କିଛି ସମୟ ସୁଖିବାକୁ ଛାଡି ଦେଇ ପରେ ଧୋଇ ନିଅନ୍ତୁ। ସପ୍ତାହରେ ଅନୁନ୍ୟ ୩ ଥର ଏପରି କଲେ କେଶ ଘନ କଳା ଓ ମଜଭୁତ ହେବ।

କେଶ ଧୋଇବା ପରେ ଅଳ୍ପ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଗୁଣ୍ଡ ହୋଇଥିବା ଫିଟିକିରି ଓ କଣ୍ଡିସନର ଏକାଠି ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହାକୁ କେଶ ମୂଳରେ ମାସଜ୍ କରନ୍ତୁ। ୧୫ ରୁ ୨୦ ମିନିଟ୍ ପରେ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ପୁଣି କେଶକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଦେଖନ୍ତୁ କେଶ କିପରି ମୂଲାୟମ ହେବ। ଯଦି ଭଲ ଲାଗେ ସପ୍ତାହରେ ଏପରି ୨ରୁ ୩ ଥର କରନ୍ତୁ ଦେଖିବେ କିପରି ଚିକ୍ ଚିକ୍ କରୁଛି କେଶ।   

କେବଳ କେଶ କଳା ନୁହେଁ ଯଦି ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ ବା ଦାଗ ଅଛି ତାହା ବି ଫିଟକିରି ଦ୍ୱାରା ଦୂର ହୋଇପାରିବ। ଏଥିଲାଗି ଫିଟକିରିକୁ ଭଲକି ଗୁଣ୍ଡ କରି ସଫା ପାଣିରେ ଲେପ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହି ଫିଟକିରି ଲେପକୁ ମୁଖ ଦାଗ ଉପରେ ଲଗାଇଲେ ତାହା ଧିରେ ଧିରେ ସଫା ହୋଇଯାଏ। 

   Related Posts