Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୧୦୨୪୨, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ
  • ||
  • ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ଫେରିବେ ନାହିଁ ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ସ, ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ
  • ||
  • ପିସିଆର ଭ୍ୟାନ୍ ଦେଖି ପୋଖରୀକୁ ଡେଇଁ ପଡିଲେ ଯୁବକ, ମିଳିଲା ମୃତଦେହ…
  • ||
  • ଧକ୍କା ଦେଲା କାର, ଚାଲିଗଲା ସାଇକେଲ ଆରୋହୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ନଦୀରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୧୧ ବର୍ଷ ପରେ ଗିରଫ ହେଲା ଦୁଃଶାସନ, ପାରୋଲରେ ଆସି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲା
  • ||
  • ହୃଦରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର କେ.କେ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ କରୋନାରେ ଦେହାନ୍ତ, ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଧୋନୀଙ୍କ ତଲଓ୍ୱାରବାଜୀ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ପରେ କମେଣ୍ଟ କଲେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୩୫୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାକସିନ୍ ନେବା ପରେ ଏହି ସବୁ ସାଇଡ୍ ଇଫେକ୍ଟ ଦିଏ ବିପଦର ସଙ୍କେତ, ହୋଇପାରେ ସାଙ୍ଘାତିକ : ସତର୍କ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର
  • ||

ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌କୁ ଘେରିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ: ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା ପାଇ ନାହାନ୍ତି ନିଜର ପ୍ରାପ୍ୟ, ଦେଲେ ଚେତାବନୀ- ଦାବି ପୂରଣ ନହେଲେ ତୀବ୍ର ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ

3/11/2020 at 8:05 PM

ଝାରସୁଗୁଡା୩/୧୧: ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏମ୍‌ସିଏଲ କୋଇଲା ଖଣିରେ ଜମି ହରାଇଥିବା ଲୋକମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜର ନ୍ୟାର୍ଯ୍ୟ ଦାବି ପାଇ ନାହାନ୍ତି। ଏ ନେଇ ବ୍ରଜରାଜନଗର ବିଜୁ ଯୁବ ଜନତା ଦଳର ନେତୃତ୍ବରେ ମାଆ ଦୁର୍ଗା ମହିଳା ସମିତିର ସଦସ୍ୟମାନେ ରାସ୍ତା ରୋକ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ।  ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ  ମଧୁବନ ନଗର ଗ୍ରାମ ଓ ସାନ ଯୋବ୍ ଗ୍ରାମର ଗରିବ ଆଦିବାସୀ ଓ ସୁଖବାସି ଲୋକମାନେ ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ରେ ଘର, ଜମି, ଭିଟା ମାଟି ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ହରାଇ ସର୍ବହରା ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଗଲା ନାହିଁ।

ବିଗତ ଦିନରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଗ୍ରାମର ମହିଳାମାନେ ଏହା ବିରୋଧରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରି ଆସୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏମ୍‌ସିଏଲର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସେମାନଙ୍କ ହକ୍ ଦେବେ ବୋଲି ମିଛ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଆସୁଥିଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଆନ୍ଦୋଳନ କରି କୌଣସି ସୁଫଳ ନମିଳିବା ଯୋଗୁଁ ଦୀର୍ଘ ଚାରି ମାସରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ହେବ ଏମ୍‌ସିଲଏଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ୪ଟି ପତ୍ର ଲେଖିଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖର କଥା ଏହି ୪ଟି ପତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ MCL କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦୁଇ ଥର ବୈଠକ କରି ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ପୁଣି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପତ୍ର ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ କିଛି MCL ର ଅଫିସର୍ ଓ କିଛି ପ୍ରଶାସନର ଅଫିସର୍ ଠିକା ସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଓକିଲାତି କରି ସବୁବେଳେ ଠକି  ଆସୁଛନ୍ତି। ଆଗାମି ଦିନରେ ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ଆନ୍ଦୋଳ ତୀବ୍ର ହେବ ବୋଲି ଆନ୍ଦୋଳକାରୀ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts