Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଜାନୁଆରୀରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରୟାଗରାଜରେ ସମସ୍ତ ବିବାହ ରଦ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ଯୋଗୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହଁକି…

1/12/2018 at 1:29 PM

ଲକ୍ଷ୍ନୈା ୧/୧୨ : ଆପଣ ଯଦି ଆସନ୍ତା ଜାନୁଆରୀ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହର ଆୟୋଜନ କରୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ଭୁଲି ଯାଆନ୍ତୁ | ଅଥବା ବିବାହ ସ୍ଥଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଦିଅନ୍ତୁ | ଏହିସବୁ ନିୟମ ରହିଛି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ |
ଆସନ୍ତା ୨୦୧୯ କୁମ୍ଭ ମେଳା ସମୟ, ଅର୍ଥାତ ଜାନୁଆରୀ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ଯାଏଁ କେହି ମଧ୍ୟ ବିବାହ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି |

ତେବେ ଯେଉଁମାନେ ବିବାହ ମଣ୍ଡପ କିମ୍ବା ରୋଷେଇ ପାଇଁ ଅଗ୍ରିମ ଦେଇସାରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ବିବାହ ତାରିଖ ଘୁଞ୍ଚାଇବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର | ଅନେକ ଲୋକେ ପାଖାପାଖି ଜିଲ୍ଲାକୁ ବିବାହ ସ୍ଥଳ ବଦଳାଇବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଯୋଗୀ ସରକାର | ତେବେ ବିବାହ ଋତୁ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ବିକଳ୍ପ ଜାରି କରାଯାଇଛି |

ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, କୁମ୍ଭ ସ୍ନାନର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ବିବାହକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନାହିଁ | ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ବିବାହ ଅୟୋଜନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ହୋଟେଲଗୁଡିକୁ ଏହି ସମୟରେ ବୁକ ହୋଇଥିବା ବିବାହ ଉତ୍ସବକୁ ବାତିଲ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ନିର୍ଦେଶନାମ ଜାରି କରାଯାଇଛି |

କୁମ୍ଭ ମେଳା ସମୟରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଭକ୍ତ ଏଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ହୋଇଥାନ୍ତି | କୁମ୍ଭ ମେଳା ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ୫ଟି ସ୍ନାନର ପରମ୍ପରା ରହିଛି | ଜାନୁଆରୀରେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଏବଂ ପୌଷ ପୁର୍ଣିମା ସ୍ନାନ, ଫେବୃଆରୀରେ ମୌନି ଅମାବାସ୍ୟା, ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଏବଂ ମାଘି ପୁର୍ଣିମା ସ୍ନାନ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ମହାଶିବରାତ୍ରି ସ୍ନାନ |

ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ୧୫ ତାରିଖରୁ ୨୦୧୯ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ତାରିଖ ଯାଏଁ କାନପୁରର ସମସ୍ତ ଧର୍ମଶାଳାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି |

   Related Posts