Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମାଧାନ ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ ମହିଳା ଏସଆଇ, ୨ ଘଣ୍ଟା ଅଟକ ରଖିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ଇନ୍ଦୋରରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍, ୬ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୧୨ ରୋଗୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ : ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର, ନଷ୍ଟ କଲା ଫସଲ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ମିଳିବ ନିର୍ବାଚନୀ ଚିହ୍ନ
  • ||

ଆଜିଠାରୁ ସର୍ତ୍ତ ସହ ସମସ୍ତ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି, ୫୦% କର୍ମଚାରୀ କରିପାରିବେ କାମ

25/04/2020 at 7:11 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୪: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ମେ ୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ । ସେପଟେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜିଠାରୁ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଦୋକାନକୁ ସର୍ତ୍ତ ସହିତ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । କେବଳ ୫୦% କର୍ମଚାରୀ ଦୋକାନରେ କାମ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ।

ତଥାପି ମାର୍କେଟ୍ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଏବଂ ମଲ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ଦେଶରେ ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କିଛି ଗତି ହାସଲ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ହେତୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା, କେବଳ ପନିପରିବା, ଫଳ, ଔଷଧ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆବାସିକ କଲୋନୀ ନିକଟରେ ଥିବା ଦୋକାନ ଏବଂ ଏକୁଟିଆ ଥିବା ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଅନୁମତି ସହିତ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ କିଛି ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛି ।

ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ, ସମସ୍ତ ଦୋକାନଗୁଡିକ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟ / କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ଏଷ୍ଟାବ୍ଲିସମେଣ୍ଟ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ଉଚିତ୍ । କେବଳ ୫୦% କର୍ମଚାରୀ ଦୋକାନରେ କାମ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ । କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ମାସ୍କିଂ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

   Related Posts