Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୬୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦୫୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୬୨୨୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ: ବଲୁଚିସ୍ତାନ ଚେକ୍ ପୋଷ୍ଟ ଉପରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା, ୧୦ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଲ୍ୟାମ୍ପ୍ସ ଏମ୍‌ଡି, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଭି. ଅନନ୍ତ ନାଗେଶ୍ୱରନ ହେବେ ଭାରତର ଆଗାମୀ ମୁଖ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ପରାମର୍ଶଦାତା, ଅତିଶୀଘ୍ର ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନରେ ପଶି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କଟୁରୀରେ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଛଡାଇନେଲେ ୭୦ହଜାର ଟଙ୍କା
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଚାଲାଣ ବେଳେ ୧୪ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଷ୍ଟେସନ ଯିବା ବାଟରେ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୩ ଦିନ ଯାଏଁ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ୬ ଜିଲ୍ଲା ବେଶୀ ଥରିବ
  • ||

ଲମ୍ବା ଛୁଟି ପରେ ଖୋଲିଲା ସ୍କୁଲ : ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିନି ପାଠପଢା, କେଉଁଠି ସ୍କୁଲଘର ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି ତା କେଉଁଠି ଆଜବେଷ୍ଟ ଉଡିଯାଇଛି

21/06/2019 at 6:11 PM

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅବକାଶ ପରେ ଖୋଲିଲା ସ୍କୁଲ । ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ- ସବୁ ସ୍କୁଲରେ ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପାଠପଢା । ଲମ୍ବା ଛୁଟି ପରେ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଉତ୍ସାହ । କିନ୍ତୁ ଫୋନି ପ୍ରଭାବିତ ପୁରୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କଟକ, ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ସ୍କୁଲରେ ପିଲା ସ୍କୁଲକୁ ଆସି ଫେରିଛନ୍ତି । ଏଇଥି ପାଇଁ ଯେ, ସ୍କୁଲ ଘର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି, ବସିବାକୁ ଜାଗା ନାହିଁ । …

ଖୋଲିଲା ସ୍କୁଲ । ଲମ୍ବା ଖରା ଛୁଟି ପରେ ବହି ବସ୍ତାନି ଧରି ସ୍କୁଲ ଯାଇଛନ୍ତି ପିଲାମାନେ । ଚଳଚଞ୍ଚଳ ସ୍କୁଲ କ୍ୟାମ୍ପସ । ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କୁ ପାଇ କିଏ ଖୁସି ତ ଆଉ କିଏ ଛୁଟି ମାନସିକତାରୁ ମୁକୁଳି ପାରିନି । ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ତରବରିଆ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାର ପ୍ରଥମ ଦିନ ଉପସ୍ଥାନ କମ୍‌ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା

ପୁରୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କଟକ, ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ସ୍କୁଲରେ କିନ୍ତୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିନି ପାଠପଢା । କାରଣ, ବାତ୍ୟା ଫୋନି ଏସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଶିକ୍ଷାର ଏନ୍ତୁଡିଶାଳକୁ ଉଜାଡି ଦେଇଛି । କେଉଁଠି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଘର ଭାଙ୍ଗିଛି ତ କେଉଁଠି ଉଡି ଯାଇଛି ଆଜେବେଷ୍ଟସ ।

ତେଣୁ ଏ ସବୁ ସ୍କୁଲରେ ପାଠପଢାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଶୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଓ ଅଭିଭାବକ । ବାତ୍ୟାକୁ ଦେଢମାସ ବିତିଥିଲେ ବି ଅଧିକାଂଶ ସ୍କୁଲରେ ମରାମତି କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି । ଇଏ ବାଦାମବାଡି ନିୟୁ କୋଲନୀ ୟୁପି ସ୍କୁଲର ଦୃଶ୍ୟ । କ୍ଲାସ ରୁମର ଆଜବେଷ୍ଟସ୍ ଉଡିଯାଇଛି । ବର୍ଷା ପାଣିରେ ଭାସୁଛି ଶ୍ରେଣୀଗୃହ । ଗୋଟିଏ ରୁମରେ ବସିଛନ୍ତି ସବୁ ପିଲା । ଏ ଦୃଶ୍ୟ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରଦାସ ବ୍ଲକ ଜୟଦୁର୍ଗା ସଂସ୍କୃତ ବିଦ୍ୟାପୀଠର ।

ଏଠି ମରାମତି କାମ ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକର ୮୭ ଟି ସ୍କୁଲ ବାତ୍ୟାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅନେକ ସ୍କୁଲରେ ମରାମତି କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି । ସେହିଭଳି ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ୨ ଶହରୁ ଅଧିକ ସ୍କୁଲରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ହୋଇଛି । ଆଜି ପିଲା ସ୍କୁଲକୁ ଆସି ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ଫେରିଥିଲେ ।

ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ କିନ୍ତୁ କହିଛି ଫନି ପ୍ରଭାବରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଧିକାଂଶ ସ୍କୁଲର ମରାମତି କାମ ସରିଛି । ଯେଉଁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମରାମତି କାମ ସରି ନ ଥିବ, ସେହି ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପାଖରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସି ପାଠ ପଢ଼ିବେ

ସ୍କୁଲ ଖୋଲାକୁ ନେଇ ଥିବା ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ ତ ଦୂର ହୋଇଗଲା, କିନ୍ତୁ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିବା ସ୍କୁଲରେ କେବେ ପାଠପଢା ସ୍ବଭାବିକ ହେବ, ପିଲାମାନେ କେମିତି ପାଠପଢି ଆଗକୁ ବଢିବେ ତାହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ନିଶ୍ଚୟ ।

   Related Posts