Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ଚଳିତ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହେବ ମଡେଲ ସିଲାବସ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା: ସବୁ କ୍ଲାସ ହେବ ସ୍ମାର୍ଟ କ୍ଲାସ

26/04/2019 at 6:29 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୬|୪:ଚଳିତ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହେବ ମଡେଲ ସିଲାବସ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ପରୀକ୍ଷାରେ ଓଡ଼ିଶାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ହେଉଥିବାରୁ ପ୍ଲସ୍‌ ଥ୍ରୀ ସ୍ତରରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ମଡେଲ ସିଲାବସ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ।…..

ଚଳିତ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ୟୁଜିସି ମଡେଲ ଅନୁଯାୟୀ ପାଠ ପଢ଼ିବେ ଯୁକ୍ତ ତିନି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ । ରାଜ୍ୟର ୧୦୧ଟି କଲେଜରେ ସ୍ମାର୍ଟ କ୍ଲାସରୁମ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ସବୁ ସ୍ମାର୍ଟ କ୍ଲାସରୁମରେ କ୍ୟାମେରା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର, ମାଇକ୍ରୋଫୋନ୍‌, ଅଡ଼ିଓ ଭିଜୁଆଲ ପ୍ରୋଜେକ୍ଯର ମାଧ୍ୟମରେ ପାଠ ପଢ଼ିବେ ପିଲା । ସେହିଭଳି ଯୁକ୍ତ ତିନି ସ୍ତରରେ ଗୁଣାତ୍ମ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଠାରୁ ମଡେଲ ସିଲାବସ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ । ଏଥି ସହ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଗବେଷଣା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ଜୁନିଅର ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ।

 ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କୁଳପତି ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରଶାସନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଆର୍ଥିକ ସହଯୋଗ ଏବଂ ଏକାଡେମିକ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଚଳିତ ୨୦୧୯-୨୦ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ଠାରୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ପିଜି କୋର୍ସ ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ସିଲାବସ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଚୁଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇପାରିନି ।

ଏହି କୁଳପତି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ, କୁଳପତି ଓ ପିଜି କାଉନସିଲ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାରମାନଙ୍କ ସହ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

   Related Posts