Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ମହିଳା କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପୁରୀ ନୀଳାଚଳ ହୋଟେଲ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚାଲିଥିଲା ଯୋଜନା, ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି ବିଜେପି, ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିର ରୂପ ଦିଆଯାଉଛି : ବିଜେଡି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଏକତରଫା ପ୍ରେମ : ନାବାଳିକା ଯାଉଥିବା ବାଇକ୍‌କୁ ଗୋଇଠା ମାରି ଗଡାଇଦେଲେ ଯୁବକ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ମା’
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରେ ବିରଳ ହିମାଳୟ ଅଣ୍ଡିରା ଭାଲୁ ‘ମୋତି’ର ମୃତ୍ୟୁ, ୫କୁ ଖସିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ : କନ୍ଧମାଳକୁ ଛୁଇଁଲା ପହିଲି ଶୀତ, କୁହୁଡି ଚାଦରରେ ଢାଙ୍କି ହେଲାଣି ସହର
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ଉଲଗ୍ନ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ବୁଧବାରଠୁ ଝୁମର ନାଚ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଫେଭରେଟ୍, ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ : ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲେ ମହମ୍ମଦ ଅମିର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଝରଣୀ ଗାଁରେ ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ସହ ୪ଜଣିଆ ଟିମ୍
  • ||
  • ପନିପରିବା ଖାଇଦେଉଛନ୍ତି ବାର୍‌ହା, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ
  • ||

ମଶାମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ହୋଇଥାଏ ଭୟଙ୍କର ରୋଗ କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ବଂଶ ଲୋପ ପାଇଲେ ମଣିଷ ସମାଜ ପ୍ରତି ବିପଦ! କାହିଁକି ଜାଣନ୍ତୁ

12/08/2019 at 9:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୨|୮: ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କେବଳ ମଶା କାମୁଡ଼ିବା ଦ୍ବାରା  ହିଁ ହୋଇଥାଏ।ମଶା କାମୁଡ଼ିବା ଦ୍ବାରା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ହୋଇଥାଏ। ମଶା କାମୁଡ଼ିବା ଦ୍ବାରା ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକନଗୁନିୟା, ସ୍ବାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ଓ ଜୀକା ଭାଇରସ ଭଳି ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ହୋଇଥାଏ।

 ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥାନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଗରିବ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ଅଧିକ ଲୋକ ମଶା କାମୁଡାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥାନ୍ତି। ବର୍ଷା ଦିନରେ ପାଣି ଜମି ଯେଉଁ ମଶା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାନ୍ତି। ସେହି ମଶା କାମୁଡ଼ିବା ଦ୍ବାରା ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ହୋଇଥାଏ।

ଏନେଇ ଆମେରିକାର ଫ୍ଲୋରିଡାରୁ ଏକ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ମଶାମାନଙ୍କ ବଂଶ ସମୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଶେଷ ହେବା ଦ୍ବାରା ମନୁଷ୍ୟ ସମାଜ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ। ଫ୍ଲୋରିଡାର କୀଟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଫିଲ ଲୋନିବସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମଶାମାନଙ୍କୁ ଏହିଭଳି ଭାବେ ଶେଷ କରିବା ଦ୍ବାରା ମଣିଷ ସମାଜ ଉପରେ ତାହାର ସାଇଟ୍ ଇଫେକ୍ଟ ପଢ଼ିଥାଏ । ଯାହା ମଣିଷ ସମାଜ ଚାହେଁ ନାହିଁ।

​‌ଫିଲ ଲୋନିବସଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଛୋଟ ଛୋଟ ଗଛର ରସ ପିଇ ମଶା ରହିଥାନ୍ତିା ମଶାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଏହି ରସ ଚାରିଆଡ଼େ ଖେଳିଯାଇଥାଏ। ଯାହାଫଳରେ ଫୁଲରୁ ସୃଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଫଳର ବିକାଶ ଦିଗରେ ମଶାମାନେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି। ପକ୍ଷୀମାନେ ଖାଦ୍ୟଭାବେ ମଶାମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ଲାର୍ଭାକୁ ଖାଦ୍ୟ ଭାବେ ମାଛ ଓ ବେଙ୍ଗମାନେ ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି।

ମଶାମାନଙ୍କୁ ଶେଷ କରିବା ଦ୍ବାରା ପ୍ରାକୃତିକ ଖାଦ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିପାରେ ବୋଲି ଲୋନିବସ କହିଛନ୍ତି। ମଶାଙ୍କୁ ଖାଇ ବଞ୍ଚୁଥିବା ଜୀବମାନେ ମାନବ ସମାଜ ପ୍ରତି କ୍ଷତି କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସୃଷ୍ଟି ଆରମ୍ଭରୁ ଏହିଭଳି ଅନେକ କୀଟ ପତଙ୍ଗଙ୍କ ବଂଶ ଲୋପ ପାଇଛି। ମଶାମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନକୁ ପଶୁପକ୍ଷୀମାନେ ଅକ୍ତିଆର କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ମଶାମାନଙ୍କୁ ଶେଷ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ବିଷାକ୍ତ ଜୀବ ଆସିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଫ୍ଲୋରିଡା ବୈଜ୍ଞନିକ ଫିଲ ଲୋନିବସ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts