Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରଲୋକରେ ଦିବଙ୍ଗତ ଅଭିନେତା ବିଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ମାଆ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଟିକା, ୧୮ ବର୍ଷରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ
  • ||
  • କୁକୁର ଆକ୍ରମଣରେ ହରିଣ ଗୁରୁତର, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଗାଁ ଲୋକେ…
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଘର ବାହାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଉଲଂଘନ କରି ଗାଁରେ ଚାଲିଥିଲା ବାହାଘର ଭୋଜିଭାତ, ବନ୍ଦ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଚୋରି କରୁଥିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ, ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ହାତରେ ଧରାପଡିଲା ଚୋର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୧୬୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୧ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୧,୮୦୭ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କମିଲା ତାତି : ଆଜି ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଜ୍ରପାତ ସହ କୁଆପଥର ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ରାଜ୍ୟରେ ସାପ୍ତାହିକ ସଟ୍‌ଡାଉନ୍, ଜରୁରୀ ସେବାକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ସବୁ ବନ୍ଦ
  • ||

ହାଉସ୍‌ ଅଫ୍‌ ରିପ୍ରେଜେଣ୍ଟେଟିଭ୍‌କୁ ପୁଣି ନିର୍ବାଚିତ ହେଲେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ଦଳର ୪ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ

4/11/2020 at 5:07 PM

ଓ୍ବାସିଂଟନ ୪/୧୧: ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ବର ନଜର। ପୁଣିଥରେ ଟ୍ରମ୍ପ ନା ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ପାର୍ଟିର ଜୋ ବିଡେନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବେ ସେନେଇ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ଚାଲିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାରି ଭିତରେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବଙ୍କ କମାଲ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସମସ୍ତ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ପାର୍ଟିର ୪ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ସାଂସଦ ପୁଣିଥରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତର ଆମି ବେରା, ପ୍ରମିଳା ଜୟପାଲ, ରୋ ଖାନା ଓ ରାଜା କ୍ରିଷ୍ଣମୂର୍ତ୍ତି ପୁଣିଥ​‌ରେ ହାଉସ୍‌ ଅଫ୍‌ ରିପ୍ରେଜେଣ୍ଟେଟିଭ୍‌କୁ  ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ଚଳିତ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ଓ ରିପବ୍ଲିକାନ୍‌ ପାର୍ଟି ପାଇଁ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡ଼କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ଏହି ସମ୍ପାଦାୟର ୧.୮ ମିଲିୟନ୍‌ ସଦସ୍ୟ ଦୁଇ ପାର୍ଟି ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ନେଇଥିବା ବେଳେ ଫ୍ଲୋରିଡା, ଜର୍ଜିଆ, ମିଚିଗାନ, ନର୍ଥ କାରୋଲିନା, ପେନସିଲଭାନିଆ ଓ ଟେକ୍ସାସ ନିର୍ବାଚନୀ ମୈଦାନରେ ଏମାନଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

କ୍ରିଷ୍ଣମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ବାରା ‘ସମୋସା କାକସ୍‌’ ଭଳି ଏକ ଶବ୍ଦ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ହୁଏତ ସଂପ୍ରସାରିତ ହୋଇପାରିଥାନ୍ତା ଯଦି ଆରିଜୋନାରୁ ହୀରାଲ ଟିପିର୍ନିନି ଜିତିଥାନ୍ତେ। ଯଦି ଟିପିର୍ନିନି ଜିତି ଯାଇଥନ୍ତେ ତେବେ ଦ୍ବିତୀୟ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ମହିଳା ଭାବେ ହାଉସ୍‌ ଅଫ୍‌ ରିପ୍ରେଜେଣ୍ଟେଟିଭ୍‌କୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥାନ୍ତେ। ୫୫ ବର୍ଷୀୟା ଜୟପାଲ ଯିଏକି ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ମହିଳା ଭାବେ ୨୦୧୬ରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

ରାଜା କ୍ରିଷ୍ଣମୂର୍ତ୍ତି ଲିବର୍ଟେରିଆନ ପାର୍ଟିର ପ୍ରେଷ୍ଟନ ନେଲସନ୍‌କୁ ସହଜରେ ହରାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମିଳିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ସେ ମୋଟ ଭୋଟର  ୭୧ ପ୍ରତିଶତ ପାଇଥିଲେ। ୪୪ ବର୍ଷୀୟ ରୋ ଖାନାଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ସହଜ ବିଜୟ ୧୭ ତମ କଂଗ୍ରେସିଆଲ ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ ଅଫ୍‌ କାଲିଫର୍ନିଆରୁ ମିଳିଛି। ଏହା ତାଙ୍କ ଲଗାତର ତୃତୀୟ ବିଜୟ। ଏହାସହ ସମୋସା କାକସ୍‌ର ବରିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟ ୫୫ ବର୍ଷୀୟ ଆମି ବେରା ପଞ୍ଚମ ଥର ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।  

   Related Posts