Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ନବମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଫି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି
  • ||
  • ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ, କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଓ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର
  • ||
  • ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର: କହିଲେ, ‘ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଅଛି’
  • ||
  • ମଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିଲେ ନୀତିଶ ରାଣା, ଚେନ୍ନାଇକୁ ୧୭୩ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଅପପ୍ରଚାର : ଜାଣନ୍ତୁ ଅଲିଗଡ଼ରେ ଅଢେଇ ବର୍ଷର ଶିଶୁର ହତ୍ୟା ପଛର କାହାଣୀ

8/06/2019 at 3:50 PM

ଆଲିଗଡ଼ ୮/୬ : ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଆଲିଗଡ଼ରେ ଅଢେଇ ବର୍ଷର ଶିଶୁକୁ ଅମାନବୀୟ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଘଟଣାରେ ଦୋହଲି ଯାଇଛି ଦେଶ । ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି । ବଲିଉଡ ତାରକା ଏବଂ ଅନେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ତଥା ନେତା ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଘଟଣାକୁ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି । ହତ୍ୟା ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଏସଆଇଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ପୋକସୋ ଆକ୍ଟରେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କେବଳ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଏକ ନିରୀହ ଶିଶୁକୁ ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି । ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ଶିଶୁ ଉପରେ ଏସିଡ୍ ଢାଳି, ତା ଆଖି ତାଡି ଦେଇ ତାକୁ ଅଳିଆ ଗଦାରେ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ମେ ୩୦ ତାରିଖରେ ଶିଶୁଟି ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଜୁନ ୨ ତାରିଖରେ ଶିଶୁର ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଘର ପାଖ ଅଳିଆଗଦାରୁ ମିଳିଥିଲା ।

ଦାୟିତ୍ବହୀନତା ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କ ସମେତ ୫ଜଣ ପୋଲିସକର୍ମୀଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଦିଆଯାଇଛି ।

ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜାହିଦ ନିଜ ଦୋଷ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି । ଗତକାଲି ଆଉ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ଜାହିଦ କହିଛି ଯେ, ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଉଭୟ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଚାଲିଥିଲା । ଆଉ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଜଡିତ ଥିବା ନେଇ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ତେବେ ଆଉ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିରୋଧରେ ନିଜ ଝିଅକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରିଥିବା ମାମଲା ରହିଛି ।

ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଏନେଇ ନାନା ବାଦବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ତେବେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ହେଉଥିବା ଅପପ୍ରଚାରକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛି ପୋଲିସ । ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ପ୍ରଚାର ହୋଇଛି ଯେ, ଶିଶୁଙ୍କ ସହ ପ୍ରଥମେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା ଯେ, ଶିଶୁ ସହ ଦୁଷ୍କର୍ମ ହୋଇନଥିଲା । ଶବ ସମ୍ପୂର୍ଣ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଶିଶୁର ଆଖି ତାଡି ଦେଇଥିଲେ ହତ୍ୟାକାରୀ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶିଶୁ ଅଧିକାର ସଂରକ୍ଷଣ ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶିଶୁର ପରିଚୟ ଉଜାଗର କରିବା ପୋକସୋ ଆଇନ, ୨୦୧୨ ଧାରା ୨୩ ଏବଂ ଯେଯେ ଆଇନ, ୨୦୧୫ ଧାରା ୭୪ ଅନୁଯାୟୀ ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ । ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ପୋଲିସ ଏହି ମାମଲାରେ ଉଚିତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରୁଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

   Related Posts