Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୋଦୀଙ୍କୁ ସୋନିଆଙ୍କ ପତ୍ର: ବୟସ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଉ
  • ||
  • ବାଗ୍‌ଚି ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଭୁବନେଶ୍ବରରେ କ୍ୟାନସର ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ପାଇଁ ସୁବ୍ରତୋ-ସୁସ୍ମିତା ଦେବେ ୪୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ ହେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ରେ ହୋଇଥିଲା ବାଇପାସ୍‌ ସର୍ଜରୀ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ଉପରୁ ୨୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା ବାଇକ୍, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ସିପିଆଇର ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ବୁଡିଗଲେ ମାଛ ଧରାଳି, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଖରା ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ୨ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି, ରାଜଭବନ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍, ଆବଶ୍ୟକତା ନଥିଲେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ ମନା
  • ||
  • ସରିଲା ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକ, ୯ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||

କଚୋଡି ବିକ୍ରି କରି କୋଟିପତି : କଚୋଡି ବିକାଳୀଙ୍କ ଘରେ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ବିକ୍ରିକର ବିଭାଗର ଚଢ଼ାଉ

24/06/2019 at 3:31 PM

ଆଲିଗଡ଼ ୨/୬ : ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଆଲିଗଡ଼ରେ ରାଜ୍ୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ବିକ୍ରିକର ବିଭାଗ ଏକା କଚୋଡି ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲେ । କଚୋଡି ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ଘରେ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଓ ବିକ୍ରିକର ଅବିଭାଗ ଯାହା ଦେଖିଲେ ସେଥିରେ ତାଙ୍କ ହୋସ ଉଡ଼ିଗଲା । କଚୋଡି ବିକ୍ରେତା ସାମାନ୍ୟ ଲୋକ ନୁହେଁ ବରଂ ଜଣେ କୋଟିପତି ବାହାରିଲେ ।

ଆଲିଗଡ଼ ସହର ସ୍ଥିତ ସୀମା ସିନେମା ହଲ ଛକ ନିକଟରେ ମୁକେଶ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ସିଙ୍ଗଡ଼ା ଓ କଚୋଡି ବିକ୍ରି କରୁଛି । ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ମାମଲା ଆଲିଗଡ଼ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ସୂଚନାପାଇଁ ଆଲିଗଡ଼ ବିକ୍ରିକର ବିଭାଗ ଜୁନ ୨୧ ତାରିଖରେ ଏସଆଇବି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ମିଳିତ ଭାବେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲେ । ଚଢ଼ାଉ ଆରମ୍ଭ ହେବାପରେ ମୁକେଶ ନିଜେ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲା ଯେ, ତାର ମାସକୁ ଟର୍ଣ ଓଭର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ସେ ଗ୍ରାହକ ସଂଖ୍ୟା, କଞ୍ଚାମାଲ ଏବଂ ନିଜ ବ୍ୟବସାୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ କହିଥିଲା ।

ସଂସ୍ଥା ଚଢ଼ାଉ କରିବା ପରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ମୁକେଶର ବାର୍ଷିକ ଟର୍ଣ ଓଭର ୬୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ । ସେ କେବେକେବେ କୋଟିଏ ଉପରକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇଥାଏ । ଅଧିକ ଟର୍ଣ ଓଭର ସତ୍ୱେ ମୁକେଶ ଜିଏସଟି ଦେଉନଥିଲା କି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ମଧ୍ୟ କରିନଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ମୁକେଶକୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଥିଲେ ।

ଯାଞ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ତଦନ୍ତରୁ ମୁକେଶର ୬୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଟର୍ଣ ଓଭର ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ଏହାଏ କୋଟିଏରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ । ଅପରପକ୍ଷରେ ସେ ଜିଏସଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ମଧ୍ୟ କରିନଥିଲା । ବର୍ଷକୁ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଆୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଜିଏସଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ।

ଆଲିଗଡ଼ ଏସଆଇବି ଡେପୁଟି କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁକେଶକୁ ଜିଏସଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ପାଇଁ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ମାମଲାର ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି । 

   Related Posts